Poslanci z dvoch vládnych strán holandskej koaličnej vlády – ChristenUnie a D66 – ako aj opozičná Socialistická strana vyzvali ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo pre sociálne záležitosti, aby informovali parlament o zahraničnom financovaní mešít na území Holandska. Výzva je reakciou na tvrdenia denníka NRC Handelsblad, že mešita As Soennah v Haagu získala peniaze z Kuvajtu od skupiny, nachádzajúcej sa na teroristickom zozname Spojených štátov amerických.
„Musíme skoncovať so zahraničným financovaním radikálnych verzií islamu v Holandsku,“ vyhlásil predseda ChristenUnie Gert Jan Segers. Kresťanskí demokrati v Holandsku zastávajú konzervatívne postoje v otázkach, ako sú manželstvá rovnakého pohlavia, potraty a eutanázia, stavajú sa však pokrokovo k otázkam prisťahovalectva.
Segers sa chce predovšetkým dozvedieť, či bývalý vicepremiér a minister sociálnych záležitostí Lodewijk Asscher a bývalý šéf diplomacie Bert Koenders, obaja z Labouristickej strany, zatajili informácie o financovaní haagskej mešity pred mestskou samosprávou.
V apríli holandské médiá upozornili na tri tajné zoznamy s podrobnými údajmi o zahraničnom financovaní mešít v Holandsku. Celkovo až 30 islamských organizácií požiadalo o financovanie alebo v posledných rokoch skutočne aj dostalo peniaze z krajín ako Kuvajt alebo Saudská Arábia. Obe uvedené krajiny od roku 2010 poskytujú Holandsku dôverné informácie o financovaní mešít prostredníctvom diplomatických kanálov.
Financovanie mešít a moslimských organizácií konzervatívnymi štátmi v Perzskom zálive vníma Európska únia kontroverzne pre spojenie týchto krajín so šírením fundamentalistickej verzie islamu, známej ako salafizmus. Tento náboženský prúd sa zakladá na požiadavke návratu islamu k jeho koreňom a okrem iného žiada uplatňovanie práva šaría, zahŕňajúceho pestrú škálu barbarských trestov.