Zvolený poslanec Národnej rady SR za SNS Rudolf Huliak sa v prípade svojho nevymenovania za ministra životného prostredia obráti na Ústavný súd SR s ústavnou sťažnosťou. Potvrdil to v rozhlasovom vysielaní RTVS. Povedal, že prezidentka svojím rozhodnutím nevymenovať ho za ministra otvorila Pandorinu skrinku.
Dodal, že SNS na jeho nominácii trvá. Europoslanec Michal Wiezik z Progresívneho Slovenska si myslí, že Huliakovo vymenovanie už nie je možné, keďže prezidentka Zuzana Čaputová podmienila vymenovanie celej novej vlády navrhnutím nového mena na post šéfa envirorezortu.
SNS podľa Huliaka nevidí nijaký právny dôvod na jeho nevymenovanie. Na hrozbu nevymenovania novej vlády reagoval, že existuje aj plán B, ktorý však nekonkretizoval. Nepovedal, koho ďalšieho by mohla SNS na tento post navrhnúť. Bolo by to podľa neho predmetom koaličných rokovaní.
Wiezik sa stotožňuje s postojom prezidentky. Tvrdí, že Huliak vystupuje proti agende envirorezortu, environmentnálnym politikám a dlhodobým trendom. Myslí si tiež, že má nulovú kvalifikáciu na tento post.
Huliak reagoval, že sa jeho výroky vytrhávajú z kontextu. Hovorí, že roky pôsobí v poľovníckej oblasti a pôsobí tiež v komisii pre územné plánovanie a životné prostredie v Banskobystrickom samosprávnom kraji či pri Združení miest a obcí Slovenska.
Huliak by ako minister životného prostredia pokračoval vo všetkých inováciách, ktoré by Slovensko posunuli hospodársky či sociálne. Slovensko podľa neho nemôže byť nositeľom hlavných zásad boja proti klíme, keď sú hlavnými znečisťovateľmi Čína, USA či India.
Opatrenia podľa neho nemôžu ísť na úkor životnej úrovne Slovákov. Wiezik si, naopak, myslí, že Slovensko musí využiť šancu byť lídrom klimatickej zmeny a uchopiť krízu ako príležitosť v modernizáciách a inováciách. Huliak by tiež chcel stransparentniť toky financií pri enviroprojektoch, Wiezik reagoval, že pri dotáciách existuje dostatočná kontrola.
Huliak podľa svojich slov nikdy nepovedal, že bude rušiť rozbehnuté procesy pri zonáciách národných parkov. Nazdáva sa však, že procesy boli uponáhľané, zonácie boli odfláknuté a nebolo popritom prihliadané na vlastnícke práva, či práva samospráv.
„Chcem stransparentniť toky financií, nebudem meniť veci na základe neuvážených z prsta vycucaných informácií. My si dáme zonáciu preveriť fundovanými, akreditovanými inštitúciami,“ uviedol.
Wiezik tvrdí, že zonácia nebola uponáhľaná a s prestávkami sa pripravuje od roku 2004. Je to proces, ktorý je dlhodobý, veľmi ovplyvnený, bohužiaľ, aj politickou vôľou,“ tvrdí Wiezik.