Pre mnohých je to možno prekvapivá informácia, ale podľa štatistík na infarkt myokardu umierajú ženy častejšie ako muži, dokonca dnes je táto diagnóza najčastejšou príčinou úmrtí žien.
Hlavným nepriateľom nežného pohlavia teda nie sú onkologické choroby, ale ischemická choroba srdca, na ktorú zomiera viac žien ako na rakovinu prsníka. Možno aj preto, že ženy prvé príznaky prehliadajú a mnohokrát si ich ani neuvedomujú.
Príznaky infarktu bývajú u ženy často menej viditeľné a odlišné ako u muža, čo často vedie k ich podceňovaniu. Časť žien síce počas srdcového záchvatu pociťuje bolesť v hrudi ako muži, ale pre veľké množstvo žien to neplatí.
Môžu sa u nich prejaviť celková nevoľnosť, dýchavičnosť, slabosť, malátnosť, závrat, pálenie záhy, tlak v hornej časti brucha, ktorý môže pripomínať tráviace ťažkosti, a tiež bolesti v hornej časti chrbta.
V záujme včasnej a efektívnej diagnostiky infarktu u žien prišla medicína s laboratórnou metódou zisťovania aj tej najmenšej koncentrácie troponínu v krvi. Ide o bielkovinu, ktorá sa uvoľní pri poškodení srdcového svalu počas infarktu v dôsledku nedostatočného zásobovania krvou. Preto v prípade zdravotných ťažkostí s podozrením na infarkt by mala každá žena žiadať vyšetrenie na troponín.