Tri desiatky členov Slovenskej národnej strany (SNS) z piatich krajov vytvorili iniciatívu na záchranu nastaršej slovenskej politickej strany. Motívom bola spontánna aktivita radových členov nespokojných s katastrofálnym volebným výsledkom, ďalším prepadom preferencií a aktivitami vedenia strany, ktoré podľa iniciatívy nechce vyvodiť jedinú možnú politickú zodpovednosť – abdikáciu.
Predsedovi a predsedníctvu strany členovia Žilinskej iniciatívy #Zachráňme SNS! vyčítajú politickú nekompetentnosť, neschopnosť kritickej sebareflexie, uzavretosť vo vlastnej funkcionárskej bubline a najmä absenciu vnútrostraníckej diskusie o personálnych a programových otázkach.
Na zasadnutí v žilinskom hoteli Slovakia signatári niekoľko hodín diskutovali o možnostiach, ako vrátiť SNS medzi vplyvné parlamentné strany, ako aj o návrat k pôvodnému radikálnemu národnému programu a výberu “nových autentických a uveriteľných predstaviteľov”. Zhodli sa, že kľúčovým bodom na zmenu je výmena predsedu a odstúpenie celého doterajšieho predsedníctva strany vrátane exposlancov.
“Vzhľadom na ambície niektorých z bývalých zákonodarcov o post predsedu považujeme akúkoľvek nomináciu z týchto radov za neakceptovateľnú, nepriechodnú a nemorálnu. Ak niekto mohol zvrátiť vývoj, boli to práve bývalí poslanci, o ktorých hlasy sa opierala nielen koalícia, ale aj predseda Danko,” píše sa vo vyhlásení iniciatívy.
Priami účastníci zasadnutia spolu s ďalšími členmi strany, ktorí sa do diskusie zapojili prostredníctvom telemostu, prijali na záver Žilinskú výzvu na záchranu SNS. Zároveň sa v mene radových členov dištancovali od káuz súčasného vedenia. V tejto súvislosti tiež vyzvali akýchkoľvek oligarchov, aby dali ruky preč od SNS.
Vo výzve na záchranu SNS sa okrem iného píše, že radoví národniari sa už ďalej nemohli pozerať na zákulisné hry a mlčanie zodpovedných za doteraz najhoršiu krízu strany, a preto sa chopili iniciatívy na jej záchranu.
Hlavným cieľom je návrat SNS do rúk radovým členom, aby členstvo a funkcie v strane slúžili členskej základni, verejnému záujmu, národu a štátu a nie oligarchom, cudzím politickým žoldnierom, prospechárom alebo karieristom.
Žiadajú tiež komplexnú demokratizáciu stanov SNS, aby každý člen SNS, a nielen funkcionári na úrovni krajov mohli vyberať a navrhovať predsedu SNS už na najbližšom sneme. Vyzývajú na návrat k pôvodných ideám a hodnotám SNS ako je národný pilier, s nekompromisnou obhajobou národno-štátnych záujmov Slovenskej republiky a k ráznemu presadzovaniu tradičných konzervatívnych hodnôt a ochrany rodiny.
Vyzývajú predsedu Andreja Danka a celé predsedníctvo na zastavenie rozhodovacích aktivít a na okamžité bezpodmienečné odstúpenie zo svojich funkcií, pretože je spoločensky, politicky aj morálne neprípustné, aby funkcionári zodpovední za stratu identity a dôvery SNS boli automaticky delegátmi najbližšieho snemu a rozhodovali o reforme a náprave pomerov v strane.
Doplnili, že členovia strany z celého Slovenska sa môžu k výzve pripojiť a na mailovú adresu zachranmesns@gmail.com môžu posielať svoje podnety na personálne, programové a organizačné zmeny v SNS, o ktorých rozhodne snem.
Ďalšia otvorená diskusia národniarov sa podľa informácií iniciatívy uskutoční v sobotu 22. augusta v Žiline. Signatári iniciatívy upozorňujú, že kríza v SNS je hlboká a kontinuálna, počnúc neúspechmi v sérii volieb do VÚC (2017), Európskeho parlamentu (4,09 percenta, 2019), prezidentských volieb (2019) s vyvrcholením prepadáku vo voľbách do NR SR (3,16 percenta, 2020).
“Nemáme čas, ani osud nám nedá ďalšiu šancu na to, aby sme uskutočnili len kozmetické úpravy alebo polovičaté rozhodnutia, ani aby sme pristupovali k zásadnej zmene výberom menšieho zla, či pristúpili na akékoľvek kompromisy a prejavili slabosť alebo neakcieschopnosť pri obnovení dôvery v SNS.
V tejto súvislosti sú na predsedu a budúce úzke vedenie neprijateľní všetci funkcionári aj exposlanci z éry Andreja Danka,” uvádza sa vo vyhlásení Žilinskej iniciatívy #Zachráňme SNS!, ktorá je tiež vážne znepokojená odlevom členskej základne zo SNS.
Podľa jej signatárov nejde len o jeden z neúspechov SNS, ale “o totálnu stupňujúcu sa krízu vlasteneckých hodnôt, stratu národnej identity a zničený obraz SNS v očiach verejnosti, za čo nesú zodpovednosť konkrétni funkcionári”.