Priemerná inkubačná doba, pokiaľ sa prejavia možné príznaky ochorenia vyvolávaného novým koronavírusom, trvá 5,1 dňa. Znamená to, že zavádzané 14-dňové karanténne opatrenia sú rozumné, píše sa v najnovšej štúdii vedcov Bloombergovej školy verejného zdravia (JHSPH), ktorá bola zverejnená v periodiku Annals of Internal Medicine.
„Na základe našej analýzy verejne dostupných dát, je súčasná 14-dňová odporúčaná doba aktívneho monitorovania alebo karantény opodstatnená,“ povedal autor štúdie a profesor JHSPH Justin Lessler. Dvojtýždňovú karanténu pre osoby, u ktorých existuje podozrenia z nákazy koronavírusom, využívajú americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, ako aj mnohé ďalšie zdravotnícke orgány na celom svete.
Analýza naznačuje, že približne u 97,5 percent ľudí, u ktorých sa prejavili príznaky ochorenia Covid-19, sa tak stalo do 11,5 dňa od nakazenia. Presný odhad inkubačnej doby nového koronavírusu uľahčuje epidemiológom posúdiť pravdepodobnú dynamiku jeho šírenia a zdravotníckym úradom umožňuje zaviesť účinné karanténne a ďalšie opatrenia. Iné druhy koronavírusov, ktoré spôsobujú bežnú nádchu, majú kratšiu inkubačnú dobu – približne tri dni.
Vedci pre potreby štúdie analyzovali 181 prípadov nákazy v Číne a iných krajinách, ktoré boli zistené pred 24. februárom, písalo sa o nich v médiách a zahŕňali pravdepodobné údaje o čase nakazenia, ako aj o tom, kedy začali pociťovať príznaky ochorenia. Väčšinu prípadov tvorili ľudia, ktorí cestovali do alebo z čínskeho mesta Wu-chan – ohniska nákazy – alebo boli v kontakte s osobami z provincie Chu-pej.
Epidémia koronavírusu, ktorá bola Svetovou zdravotníckou organizáciou označená za pandémiu, vypukla koncom decembra 2019 v 11-miliónovom čínskom meste Wu-chan. V Číne podľa nemeckého denníka Die Welt evidujú 80.932 nakazených, 62.888 vyliečených a 3172 obetí. Celosvetovo (vrátane Číny) je infikovaných 126.672 ľudí, uzdravilo sa ich 68.305 a vírusu podľahlo 4638. Okrem Číny sú najviac zasiahnutými krajinami Južná Kórea, Irán a Taliansko.