Postup Madridu proti katalánskym politikom, ktorí napriek zákazu ústavného súdu plánujú na 1. októbra referendum o nezávislosti, označujú niektorí europoslanci zo Španielska na neprípustné porušovanie slobody slova. Iní súhlasia s vládou a plán usporiadať referendum vnímajú ako pokus o prevrat.
O kauze sa hovorilo aj v Európskom parlamente, kde sa niektorí poslanci čudovali, prečo Európska komisia nezasiahne, ako to robí v prípade iných krajín. „Ako by mohli v demokracii zhabať volebné urny? Polícia môže zasahovať proti teroristom, vrahom, ale proti volebným urnám?“ vyhlásil katalánsky europoslanec Josep-Maria Terricabras zo strany Republikánska ľavica Katalánska (ERC).
Komentoval tak vyhrážky Madridu, ktorý sa chystá hlasovaniu zabrániť všetkými prostriedkami. Španielska polícia dokonca podnikla razie v jednej katalánskej tlačiarni a redakcii miestnych novín s cieľom zabaviť tlač pripravovanú na plánovaný plebiscit.
„Rozumiem, že sa im to nepáči, ale mali jednoducho nechať ľudí hlasovať a potom napríklad povedať, že ich to nezaujíma, že to neuznávajú, ale nechať ľudí voľne hlasovať a bez represií,“ uviedol Terricabras. Dodal, že postup Madridu je absolútne neprípustný, pretože bráni slobode prejavu. Podľa neho to však robí španielska vláda veľmi zle a práve takýto postup pomôže separatistom v referende vyhrať.
Ak sa však referendum vôbec uskutoční. Madrid pred blížiacim sa termínom hlasovania stupňuje nátlak. Trestnú zodpovednosť majú podľa španielskej prokuratúry niesť nielen katalánski politici, ale aj starostovia 712 obcí, súhlasiaci s poskytnutím obecných priestorov na referendum. Terricabras verí, že polícia nakoniec nezasiahne, inak je pravdepodobné, že ľudia vyjdú do ulíc demonštrovať.
Aj europoslankyňa za Baskickú národnú stranu Izaskun Bilbaová sa domnieva, že Kataláncom by sa v hlasovaní nemalo brániť: „Aj keď si myslím, že spôsob vyhlásenia referenda nie je príkladný, jediné riešenie problému je nechať ľudí, aby sa vyjadrili.“
Naopak, katalánsky poslanec z Ľudovej strany Santiago Fisas považuje referendum za nezákonné. „Rešpektujem právny štát, a preto sa na ilegálnom referende nezúčastním,“ vyhlásil a postup katalánskeho vedenia označil za prevrat.
Vláda v Barcelone presadila zákon o referende a zákon o usporiadaní nezávislého Katalánska v miestnom parlamente. Pri rokovaní o zákonoch, ktorých platnosť už pozastavil ústavný súd v Madride, sa strhla búrlivá debata, keďže opozícia bola proti.