Sankciami proti tým, ktorí stoja za “brutalitou” politického režimu bieloruského prezidenta a podporujú ho, vysiela EÚ ďalší signál nádeje a podpory pre obyvateľov Bieloruska, vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus počas zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu.
“V Bielorusku nejde o geopolitický zápas. Európska únia ani zvyšok Západu nevedú vojnu proti Bielorusku, ale diktátor Alexandr Lukašenko vedie vojnu proti svojmu vlastnému národu, ktorý je jeho najobávanejším nepriateľom.
Napokon, rastúci počet politických väzňov dosahujúcich počet vyše päťsto osôb, pokusy o samovraždu, neobjasnené úmrtia opozičných predstaviteľov, ale tiež nedávny únos civilného lietadla a zatknutie opozičného novinára či tisícky zlomených osudov Bielorusiek a Bielorusov hovoria samé za seba.
Potvrdzujú, že bieloruský režim už nemá zábrany použiť akékoľvek prostriedky na zastrašenie svojich kritikov. Preto je reakcia členských štátov únie na túto brutalitu adresná a prísna,“ povedal Klus.
Ako upresnil komunikačný odbor MZVEZ SR, samotnému rokovaniu predstaviteľov členských štátov EÚ predchádzalo ich stretnutie a diskusia s bývalou bieloruskou prezidentskou kandidátkou a exilovou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou, ktorej zhodne tlmočili podporu a solidaritu.
V reakcii na zhoršujúcu sa situáciu v Bielorusku a pokračujúcu brutalitu Lukašenkovho režimu sa partneri jednoznačne zhodli na ráznej a cielenej odpovedi EÚ vyjadrenej politickým odobrením sektorových sankcií a schválením sankcií proti predstaviteľom režimu.
„Situácia v Bielorusku je kritická. Tamojšia vláda pokračuje v perzekúciách, ďalšej medzinárodnej izolácii a všemožne bráni akémukoľvek rozvoju krajiny. Súčasné procesy v krajine pripomínajú normalizáciu v Československu po roku 1968. Lukašenkov režim dlhodobo ignoruje prejavy túžby drvivej väčšiny obyvateľstva po zmene a rešpektovaní základných ľudských práv a slobôd,“ vyhlásil.
Ako dodal, dôvodom prijatia štvrtého sankčného balíka reštrikcií bolo nedávne vynútené pristátie civilného letu Ryanair v Minsku a následného zadržania opozičného novinára a aktivistu Ramana Prataseviča a jeho priateľky Sofie Sapegovej.