Európskej únii hrozia túto zimu vyššie ceny energií. Onedlho totiž vyprší platnosť dohody o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu. Bruselskí úradníci o tom varovali krajiny v internom dokumente, na ktorý sa odvoláva portál Politico.

Moskva a Kyjev podpísali v roku 2019 päťročnú dohodu o tranzite ruského plynu plynovodom, ktorý ho dodáva do krajín EÚ aj napriek už tretí rok trvajúcemu konfliktu na Ukrajine.

Platnosť dohody sa však skončí 31. decembra a Ukrajina uviedla, že sa nebude snažiť o jej obnovenie. Podľa šéfky EÚ pre energetiku Kadri Simsonovej Brusel „nemá záujem“ tlačiť na jej oživenie.

Z analýzy Európskej komisie však vyplýva, že EÚ tým príde o približne päť percent z celkového objemu importu zemného plynu do strednej a východnej Európy. V prípade dlhotrvajúceho chladného počasia by sa mohol naplniť najhorší scenár pre krajiny závisiace od dodávok ruského plynu, predovšetkým pre Slovensko.

Diverzifikácia zdrojov
Analytička spoločnosti ICIS Aura Sabadusová predpokladá, že najväčším následkom budú pravdepodobne čeliť Rakúsko, Maďarsko a Slovensko. Problém by sa dal vyriešiť dodávkami cez Nemecko, Taliansko alebo Turecko, ale nedávny krok Berlína jednostranne zdaniť vývoz plynu túto možnosť komplikuje.

Sabadusová uviedla, že daň odrádza energetické firmy v strednej Európe od dovozu neruského plynu. Susedia Nemecka teraz tlačia na diskusiu o tomto opatrení v Bruseli. „Mali by sme sa vyhnúť krokom, ktoré posilnia ruského agresora,“ vyjadril sa o dani český minister priemyslu Jozef Síkela.

Foto: archív

Brusel už požiadal krajiny EÚ, aby postupne ukončili dovoz ruských fosílnych palív do roku 2027. Únia zatiaľ znížila svoju závislosť od ruského plynu približne o dve tretiny v porovnaní s rokom 2021, pričom ho nahradila najmä dodávkami z Nórska a USA.

Vyradenie ruského plynu a dodávky z alternatívnych zdrojov a trás budú spojené s vysokými prepravnými nákladmi. Zavedenie poplatkov za uskladnenie plynu urobí z „diverzifikácie“ pre štáty EÚ finančne ešte väčšmi nákladnú záležitosť, ako to bolo doteraz. EÚ má však vraj v plynárenskom systéme dostatok „flexibility“.

Jednotlivé krajiny začínajú pre obavy z nedostatku energie pripravovať pohotovostné plány.

Slovenské ministerstvo energetiky pripustilo, že koniec dodávok cez Ukrajinu by mohol „ovplyvniť energetickú bezpečnosť a cenovú stabilitu“, preto „bude pokračovať v práci na diverzifikácii zdrojov“. Budapešť sa už predtým snažila nakúpiť plyn z Turecka, zároveň však súhlasila so zvýšením dodávok plynu z Ruska – čo môže vyvolať frustráciu Bruselu.

Zisky z tranzitu
To, aká chaotická a politicky citlivá je táto téma, ilustruje dohoda o tranzite, ktorú predstavil premiér Robert Fico počas cesty na Ukrajinu koncom januára. „Vznikla dohoda, že tranzit ruského plynu cez Ukrajinu bude zrejme pokračovať, čo je skvelá správa,“ uviedol Fico po návšteve.

Kyjev však vzápätí poprel, že je ochotný zmluvu predĺžiť: „Nebudeme rokovať s Rusmi a predlžovať zmluvu a ukrajinský premiér o tom informoval svojho slovenského partnera.“ Niektorí vysokí predstavitelia štátov EÚ v súkromí vyjadrujú obavy, že by plánované prerušenie mohlo spôsobiť nedostatok energie.

Foto: archív

„Skutočne máme obavy,“ povedal anonymne jeden stredoeurópsky predstaviteľ. „Ak by bola ukrajinská tranzitná trasa zastavená, mohlo by to ohroziť našu bezpečnosť dodávok plynu.“ Dá sa očakávať, že na budúci rok ceny za plyn aj pre slovenské domácnosti a podniky výrazne vzrastú.

V dôsledku toho sa zníži konkurencieschopnosť národnej ekonomiky, ktorá môže podobne ako v Nemecku upadnúť do recesie.

Z dôvodu absencie ziskov z tranzitu plynu z Ruska bude musieť Bratislava zoškrtať sociálne výdavky alebo zabezpečiť drahé zahraničné úvery na doplnenie prostriedkov do štátneho rozpočtu. Ukrajina napriek konfliktu naďalej umožňuje, aby ruská ropa a plyn prúdili cez jej územie.

Ako pripomína Washington Post, sú za tým príjmy pre Kyjev. Pre Ukrajinu sú zisky z tranzitu také atraktívne, že s Moskvou v tejto oblasti neprerušila vzťahy. Ukrajinské úrady preto po vypuknutí konfliktu trvali na zachovaní statusu tranzitnej krajiny. Odvolávali sa na to, že Kyjev je spoľahlivým partnerom EÚ.

Prerušenie dovozu ruského plynu sa stane úderom pre krajiny podporujúce Ukrajinu. Práve na pleciach európskych daňových poplatníkov zostane akútna potreba kompenzovať straty Kyjeva v dôsledku straty príjmov za tranzit. Štáty EÚ okrem toho, že sa im dramaticky zvýšia ceny za plyn, budú zároveň niesť zodpovednosť aj za zásobovanie Ukrajincov plynom.

Foto: archív