Máme za sebou prvú polovicu prázdnin, ktoré boli tento rok úplne iné ako tie minulé. Po vypuknutí epidémie koronavírusu nebolo dlho jasné, či a za akých podmienok sa otvoria kúpaliská a hotely. Letnú sezónu pre epidémiu sprevádzala masívna kampaň, aby ľudia ostali doma na Slovensku a vyhli sa rizikovému cestovaniu.
Podľa údajov Združenia cestovného ruchu Slovenskej republiky je jednoznačné, že ľudia naozaj zostali vo veľkej miere na Slovensku. Zvyčajne vyhľadávajú turistické miesta, no rozmohol sa nový trend – cykloturistika.
Podľa prezidenta Zväzu cestovného ruchu SR Mareka Harbuľáka nevolia Slováci dovolenku doma z opatrnosti a disciplinovanosti, ale preto, že obľúbené dovolenkové destinácie sú prístupné len letecky. Hoci sú už letiská otvorené, do mnohých populárnych rezortov sa od nás nelieta a cestovanie lietadlom je sprevádzané prísnejšími opatreniami.
Napriek tomu slovenský cestovný ruch utrpel tento rok veľkú ranu. „Sme radi, ak Slováci prežívajú dovolenku doma na Slovensku. Toto leto je však v mnohom odlišné od tých predchádzajúcich. Napriek väčšiemu počtu Slovákov, ktorí trávia dovolenku doma, priemerná vyťaženosť hotelov na Slovensku je výrazne nižšia než v minulých rokoch.
S výnimkou niektorých regiónov, ktoré sú turisticky vyhľadávané, alebo poskytujú animačný program pre pobyty rodín s deťmi,“ vysvetľuje Harbuľák. Najviac vyhľadávané sú populárne turistické chodníky v Tatrách.
Podľa údajov Asociácie hotelov a reštaurácií začiatkom júna otvorila svoje brány len pätina hotelov. Postupne sa sezóna rozbehla a dnes je otvorená väčšina prevádzok. Vyťaženosť je stále nízka.
Koncom júla boli hotely vyťažené na zhruba 50 percent. V rovnakom období vlani to bolo 72 percent. Podľa Asociácie je práve august najsilnejší letný mesiac. Tento rok očakávajú veľký prepad. Hotely v mestách dosahujú vyťaženosť len 16 percent a pobytové hotely 41 percent. Vlani bolo obsadených do 80 percent kapacity v hoteloch.
Pre tohtoročnú sezónu je typické, že ľudia sa rozhodujú na poslednú chvíľu, najmä podľa aktuálnej epidemiologickej situácie či podľa výrokov politikov a odborníkov. Tí podľa Asociácie stále dokážu odradiť ľudí od zakúpenia viacdňových pobytov.
Hotely sa stále nespamätali zo situácie z marca, apríla a mája, keď boli všetky prevádzky povinne zatvorené. Tohtoročná letná sezóna ich podľa Asociácie nemusí zachrániť a niektoré čaká veľká kríza.