Česká Asociácia nezávislých médií (ANM) v pražskom Michnovom paláci udelila Krameriovu cenu za rok 2020 siedmim publicistom a literátom z Česka i Slovenska za nezávislú žurnalistiku.
Medzi ocenenými sa popri významných českých osobnostiach – filozofovi a publicistovi Janovi Kellerovi, spisovateľovi Benjaminovi Kurasovi a scenáristovi a spisovateľovi Josefovi Habasovi Urbanovi – ocitli aj štyria Slováci: spisovateľ Gustáv Murín, žurnalista, moderátor a pesničkár Ivan Hoffman, novinár a mediálny kritik Ľubomír Huďo a publicista a komentátor Ľudovít Števko.
Krameriovu cenu udeľuje porota mediálnych odborníkov každoročne od roku 2016 na počesť zakladateľa novodobého českého novinárstva Václava Mateja Krameria, žijúceho na prelome 18. a 19. storočia.
Pre cenu je príznačné, že sa udeľuje publicistom, esejistom, spisovateľom i filozofom, ktorí sa vo svojej tvorbe vyznačujú nezávislosťou myslenia od politického mainstreamu a oficiálnych názorových prúdov. Asociácia i samotná Krameriova cena vznikla z iniciatívy novinára a vysokoškolského pedagóga Petra Žantovského.
Odborná porota vybrala pre piaty ročník odovzdávania cien osobnosti zo sveta médií, ktoré si udržiavajú nezávislosť, nie sú súčasťou mediálneho hlavného prúdu a vytvárajú “ostrovy pozitívnej deviácie”, ako povedal jeden z ocenených.
Jej členmi boli predseda ANM Stanislav Novotný, šéfredaktor denníka MF Dnes Jaroslav Plesl, šéfredaktor portálu Prvnizpravy.cz Radomír Pekárek, člen Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek a publicista a niekdajší diplomat a minister Jaroslav Bašta.
“Dnes znova prebieha tvrdý zápas o slobodu slova. Niektorí ľudia sa dokonca boja prísť medzi nás, aby neprišli o svoju existenciu, povedal na úvod Stanislav Novotný. “Sme tí, čo rušia kruhy,” dodal s odkazom na Krameria, ktorý zomrel v biede. “Takýto osud hádam nebude údelom novinárov ocenených jeho cenou,” zaironizoval šéf ANM.
“Naši českí kolegovia založili a udržujú takéto verejnosťou pozorne sledované hodnotenie novinárskej práce nielen v Česku, ale aj na Slovensku a sú ústretoví až tak, že väčšina ocenených prišla zo Slovenska.
Ak sa v boji za slobodu slova a právo na vlastný názor dnes spájajú české a slovenské osobnosti žurnalistiky, je to dobré znamenie,” reagoval vo svojom blogu na slávnostné podujatie ocenený Gustáv Murín.
“Osobne ma potešilo stretnutie po rokoch s Ivanom Hoffmanom, ktorého som nevidel vari od Nežnej a ktorý vo svojom prejave upozornil, že sa akousi čudnou špirálou vraciame pred november 1989, aby sme sa už opäť mali prečo báť o slobodu prejavu,” doplnil spisovateľ, ktorý získal ocenenie za investigatívnu publicistiku a literatúru faktu.
Nezávislého žurnalistu Ľubomíra Huďa, v nedávnom období známeho najmä z portálu Infovojna a z Kulturblogu, ocenili za aktívnu tvorbu v oblasti mediálnej kritiky. Svojho času odišiel zo spravodajstva Slovenskej televízie, pretože odmietol znášať cenzúru.
“Nemôžeme mať všetci názory ako Václav Moravec a Nora Fridrichová. Som rád v tejto spoločnosti, medzi ľuďmi, ktorí sa nespreneverujú svojim názorom,” povedal pred prítomným publikom v sále Michnovho paláca.
Ľudovít Števko narába vo svojich článkoch a reportážach ostrým perom a v jeho komentátorskom štýle nechýba majstrovská metafora. Mimoriadne plodný žurnalista 34 rokov pracoval v Československej a Slovenskej televízii ako redaktor a neskôr ako šéfredaktor Hlavnej redakcie vysielania a pre deti a mládež.
Na konte má stovky autorských televíznych dokumentárnych a publicistických filmov, roky v Mlynskej doline ako šéf tvorivej skupiny pripravoval legendárnu reláciu Televízny klub mladých.
Števka poznajú slovenskí aj českí čitatelia aj ako spoluautora knižných bestsellerov Vojna v tieni Majdanu, ktorý je analytickým pohľadom na známy prevrat na Ukrajine v roku 2013, a Prepisovači dejín, kde ako kľúčový autor rieši súčasný fenomén politicky motivovaného prepisovania histórie a sochoborectva.
Obidve knihy vyšli dvojjazyčne, pričom druhý patril medzi najpredávanejšie knižné tituly minulého roka na Slovensku. “Byť nezávislým je dnes veľký prepych,” priznal pri preberaní Krameirovej ceny.
Šéfredaktora portálu napalete.sk Pavla Kapustu teší, že prestížnu ocenenie za aktuálnu publicistiku a literatúru faktu získal v Prahe aj Ľudovít Števko, jeden z komentátorov tohto spravodajského média.
Dodal, že posledných dvadsaťjeden rokov s ním mal česť spolupracovať aj v týždenníku Extra a časopise Extra plus. “K významnej cene mu za redakciu srdečne gratulujem a želám mu, aby naďalej zostal briskným kritikom politikov a bojovníkom za pravdu proti presile mediálnej propagandy mainstreamu,” povedal Kapusta.