Medzi civilizačné choroby, ktoré sú dôsledkom súčasného spôsobu života, patria kŕčové žily dolných končatín, v odbornej terminológii označované ako varixy. Vo vyspelých krajinách sveta patria medzi najrozšírenejšie ochorenia, pričom postihujú 40 – 60 percent svetovej populácie, predovšetkým žien.
Ochorenie vzniká v dôsledku zhoršenej funkcie chlopní, nachádzajúcich sa v cievach. „Môže ísť aj o nedostatočnosť žilovej pumpy, poruchu vyprázdňovania periférnych žíl či chronickú žilovú hypertenziu,“ hovorí cievny chirurg Peter Švarc zo siete nemocníc AGEL Clinic.
Ako dodal, v prípade kŕčových žíl existuje množstvo rizikových faktorov, ktoré podmieňujú ich vznik. Medzi najčastejšie patrí vyšší vek – 65 rokov a viac. V mladom veku nie sú až tak časté, vzácnejšie sa môžu vyskytnúť aj u detí.
Rizikovou skupinou sú ženy, najmä v období klimaktéria. Vplyv na vznik ochorenia majú aj hormonálne zmeny, užívanie antikoncepcie a hormonálne liečby či tehotenstvo. „Na vznik varixov môže mať vplyv aj spôsob života. Sedavá práca alebo sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, neprimeraná svalová záťaž a dlhodobé státie prispievajú k vzniku tohto ochorenia.
Ďalším faktorom môže byť tiež nadváha a obezita, dedičnosť, srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak, ale aj nevhodné oblečenie, akým je napríklad tesná spodná bielizeň. U žien môžu byť problémom tiež vysoké podpätky,“ spresnil Švarc.
Prvým krokom v prevencii pred kŕčovými žilami je podľa lekára zdravý životný štýl, dôraz na zdravú stravu a pravidelné pohybové aktivity. „Úplná prevencia možná nie je, avšak pravidelný pohyb môže pomôcť zmierniť bolesti. Odporúča sa chôdza či prechádzky, beh a bicyklovanie. Nevyhnutnosťou je tiež vylúčenie alebo aspoň obmedzenie fajčenia.
Doplnkom môžu byť špeciálne pančušky či sprchovanie nôh studenou vodou,“ uviedol Švarc. V súčasnosti je možné odstrániť kŕčové žily aj operačným zákrokom. „Po operácii sa nosí elastická kompresia tri až štyri týždne a komplikácie sú eliminované na minimum,“ doplnil.