Kyjev má v pláne uzatvoriť s Medzinárodným menovým fondom do konca roka dohodu o úverovom programe. Na podporu ekonomiky si chce požičať 15 až 20 miliárd dolárov. Ukrajina čelí v tomto roku poklesu ekonomiky o 35 až 45 percent. Jej mesačný fiškálny deficit je päť miliárd dolárov, čo predstavuje zhruba 2,5 percenta predvojnového HDP krajiny.
Kyjev už svoju žiadosť predložil MMF a teraz s ním konzultuje nové financovanie. Ukrajina po prvý raz uviedla konkrétnu sumu, ktorú od MMF potrebuje. Program vo výške 20 miliárd dolárov by bol po Argentíne druhou najväčšou pôžičkou od MMF.
Šéf ukrajinskej centrálnej banky uviedol, že nový program by mal poskytnúť opatrenia, ktoré pomôžu stabilizovať ekonomiku. To by mohlo zabezpečiť návrat k podmienkam spred vypuknutia konfliktu, ako je pohyblivý výmenný kurz, neobmedzovanie devízového trhu, zníženie objemu nesplácaných úverov v bankovom sektore a vyvážená fiškálna politika.
Poslednou pôžičkou MMF pre Ukrajinu bola núdzová finančná podpora 1,4 miliardy dolárov, dohodnutá v marci. Kyjev teraz samostatne rokuje so zahraničnými držiteľmi svojich štátnych dlhopisov o dvojročný odklad splátok. Ubúdajúce finančné zdroje chce podľa vyjadrenia vlády sústrediť na odrážanie útoku ruských vojsk.
Ukrajinskú žiadosť o odklad splátok už podporila skupina západných vládnych veriteľov, ktorá zahŕňa Spojené štáty, Kanadu, Britániu, Francúzsko, Nemecko a Japonsko. Ukrajinskí zákonodarcovia inštruovali ministerstvo financií, aby odklad splátok dlhopisov v hodnote okolo 20 miliárd dolárov dohodlo do 15. augusta.
Začiatkom septembra by Ukrajina mala splatiť asi 1,2 miliardy dolárov. Kyjev chce v rámci svojho plánu zahraničným veriteľom ponúknuť dodatočné úrokové platby, a to po tom, ako sa odklad splácania dlhopisov skončí.