Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí rozposlalo prostredníctvom ukrajinského veľvyslanectva v Belehrade redakciám srbských médií hromadný e-mail s názvom “Zoznam odporúčanej terminológie k rusko-ukrajinskej vojne” s tabuľkou “správnych a nesprávnych slov”.
Zoznam “korektnej” terminológie vo forme tabuľky, ktorý v anglickom jazyku adresovala ukrajinská administratíva médiám v Srbsku, je identický so slovníkom, aký používajú mainstreamové médiá na Ukrajine i na Západe.
Napríklad namiesto “nesprávnych” slovných spojení a “ruských naratívov” ako “ukrajinská kríza”, “vojna na Ukrajine”, “konflikt na Ukrajine” či “ruská vojna na Ukrajine” vyzýva ministerstvo používať “správne” termíny “ruská agresia proti Ukrajine”, “ruská vojna proti Ukrajine” a “ruská vojenská agresia proti Ukrajine”.
Slovné spojenie “ruská špeciálna vojenská operácia na Ukrajine” majú srbskí novinári nahradiť spojením” “ruská ničím nevyprovokovaná vojenská invázia na Ukrajine”. Namiesto tvrdenia, že “ východná časť Ukrajiny je kultúrne a mentálne blízka Rusku”, majú médiá uvádzať, že “východná časť Ukrajiny nie je kultúrne a mentálne blízka Rusku”.
Tabuľka “správnych” a “nesprávnych” výrazov je však oveľa rozsiahlejšia. Podľa zdroja z mediálneho prostredia rovnaký zoznam z Ukrajiny dostali predčasom aj redakcie slovenských mainstreamových médií, pričom šéfredaktori prísne dbajú, aby sa ním žurnalisti riadili.
“Je to prejav novej úrovne arogancie, ktorú Kyjev zaviedol s cieľom cenzurovať a ‘odporúčať’, ako majú novinári v Srbsku ‘správne uvažovať’’, napísal srbský portál Novosti.rs. “Niektoré ukrajinské odporúčania hraničia s obludnosťou – napríklad, že každý ruský občan, ktorý podporuje Putina, je vojnový zločinec spoluzodpovedný za zločiny na Ukrajine.
Podivuhodný je zákaz písať a hovoriť, že Ukrajina potrebuje mierové rozhovory. Namiesto toho Kyjev odporúča, že mier nie je prípustný, kým Ukrajina nevyhrá a neoslobodí svoje územia. To hovoríte Srbsku, ktoré bolo bombami NATO donútené stiahnuť sa z Kosova?” uzavrel svoj komentár autor článku v Novostiach.