Pred 81 rokmi vznikol prvý samostatný štátny útvar Slovákov, ktorý pretrval šesť rokov. Štrnásteho marca 1939 Snem Slovenskej krajiny v Bratislave vyhlásil Slovenský štát, ktorý bol 21. júla toho istého roku po prijatí Ústavy premenovaný na Slovenskú republiku.
Väčšina občanov prijala vznik samostatného štátu ako jediné rozumné východisko z vážnej situácie, ktorá predchádzala začiatku 2. svetovej vojny. Hrozba rozdelenia krajiny prispela k zomknutiu obyvateľstva a upevneniu moci slovenskej vlády.
Slovenská republika z rokov 1939 – 1945 pod vedením prezidenta Jozefa Tisa bola prvým národným štátom Slovákov, naplnením ich samourčovacieho práva,” hovorí historik Martin Lacko. “Ukázala sa ako úspešný projekt – napriek kuvičím hlasom ekonomicky nielen prežila, ale úspešne sa rozvíjala po viacerých stránkach.
Dokázala, že Slováci sú schopní samostatnej existencie, vedia si spravovať svoj štát – aj bez ‘pomoci’ susedov, ktorí ich desaťročia presviedčali o opaku. Táto skúsenosť nesmierne pozdvihla národné povedomie Slovákov a o necelých päť desaťročí neskôr uľahčila obnovu štátnosti, respektíve vznik druhej SR,” pokračoval.
Na otázku portálu napalete.sk, ako hodnotí paradox, že hoci dnes žijeme v druhej SR, jej vedenie sa od prvej SR dištancuje, Martin Lacko odpovedal, že ide o svetový unikát. “Dnešná SR sa naozaj nepochopiteľne dištancuje od svojej predchodkyne, popiera akúkoľvek spojitosť s ňou, ako keby ani nešlo o naplnenie štátnosti toho istého národa,” myslí si.
“Vrcholom absurdity je, že vládna moc si vytvorila špeciálne orgány na prenasledovanie či zastrašovanie tých, čo si dovolia vysloviť iné hodnotenie, ako požaduje režim či nenávistné liberálne médiá. Protiteroristická jednotka NAKA napríklad vyšetrovala historikov, ktorí si v roku 2017 dovolili vydať kalendáre o Dr. Tisovi.
V apríli 2017 jej agenti vpadli do ústredia Matice slovenskej, kde vyšetrovali vydanie päťminútového videa o 14. marci 1939. Matica video stiahla a jej nový predseda dokonca údajne vyzval zamestnancov, aby meno Jozef Tiso ani nevyslovovali, lebo Matica inak vraj nedostane zvýšený rozpočet.
Protislovenský boj sa vedie, podobne ako v 50. rokoch, na všetkých frontoch: v politike, médiách, školách, v umení, v kultúre i v kinematografii. Aj na pôde katolíckej cirkvi. Bratislavský arcibiskup nedávno prakticky odsúdil 14. marec 1939. Údajne vydal aj zákaz slúžiť omše za prvého slovenského prezidenta. Jeho meno sa nesmie objaviť ani v Katolíckych novinách. V atmosfére strachu si tak len málokto dovolí konštatovať historické fakty.
Dnes už asi ani neexistuje inštitúcia, ktorej predstavitelia by sa nebáli povedať pravdu, bojovať za ňu. Chýbajú nám ľudia s odvahou, s charakterom, s chrbtovou kosťou ochotní presadzovať pravdu a morálne hodnoty,” skepticky konštatoval pre napalete.sk Lacko.