Stanišovská jaskyňa v turisticky vyhľadávanej Jánskej doline sa pýši netradičnou ľadovou výzdobou. Ľadové cencúle alebo ciagle, ako ich miestni volajú, sa vplyvom prúdenia vzduchu každý deň menia. Najmenším návštevníkom často pripomínajú rôzne rozprávkové bytosti.
„Voda, ktorá presakuje do jaskyne a kvapká, zamŕza,“ objasňuje jaskyniar Jiří Vyhnal. Ľadové úkazy môžu v priaznivých podmienkach podľa neho narásť aj do dvojmetrovej dĺžky. Ľadová výzdoba si miesto svojho výskytu nevyberá, príroda ju často umiestni aj priamo na chodník.
„Každé ráno ho čistíme a ľad na ňom rozbíjame, aby si niekto pri prehliadke neublížil. Ľadové kvaple za jednu noc narastú približne do veľkosti päste dospelého človeka,“ priblížil.
Stanišovská jaskyňa je najvýznamnejším zimoviskom netopierov v Jánskej doline. Aj v týchto dňoch ich tam hybernuje približne päť druhov. „Návštevníci si často myslia, že ide o atrapy a nedôverčivo na ne pozerajú. Niektoré netopiere si svoje miesto nájdu priamo pri chodníku, turisti si ich môžu pozrieť zblízka,“ doplnil dlhoročný jaskyniar.
Stanišovská jaskyňa je otvorená celoročne. Ľadová výzdoba ju bude zdobiť až do jari, kým sa neroztopí. Posledný kus ľadu jaskyniari každoročne využívajú 1. mája na podujatí Pochovávanie ciagľa, keď sa pripravujú na príchod letnej turistickej sezóny.