Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák chápe, že jeho budúcnosť už nebude spätá so stranou Smer-SD. Malá pravdepodobnosť, že zostane vo vládnej funkcii ho motivuje zmeniť svoje pôsobisko. Rozhlasová stanica Slobodná Európa priniesla správu, že proces vymenovania Miroslava Lajčáka za splnomocnenca Európskej komisie pre urovnanie vzťahov medzi Srbskom a Kosovom sa už začal.
Podľa vysokopostavených osôb z komisie, vysoký predstaviteľ únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell už o tom mal informovať aj najvyšších predstaviteľov oboch balkánskych krajín.
Lajčák má za sebou bohaté skúsenosti na Balkáne. Niekoľko rokov pôsobil ako veľvyslanec vo vtedajšej Juhoslávii, ktorú tvorili už iba Srbsko a Čierna Hora. Hneď potom ho Európska komisia poverila dohliadať na veľmi napäté referendum o samostatnosti v Čiernej Hore v roku 2006.
O rok neskôr sa stal vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu. Vymenovanie Miroslava Lajčáka do novej funkcie privítali predovšetkým v Srbsku. Pripomínajú, že pochádza z krajiny, ktorá stále neuznala samostatnosť Kosova.
V Kosove sa, naopak, objavili obavy z jeho nestrannosti. Tamojší politológovia sa domnievajú, že slovenský diplomat bude nadŕžať práve Srbsku a európska verejná mienka by sa mohla obrátiť proti Kosovu. Obe strany však vyzdvihujú, že ide o skúseného diplomata a vyjednávača.
Svoje kvality potvrdil aj pri veľmi hektickom referende v Čiernej Hore, keď tesne po vyhlásení výsledkov hrozili aj násilnosti v uliciach Podgorice. Lajčák vtedy v poslednej chvíli odvrátil konflikt. Je známy ako trpezlivý vyjednávač, ale ak treba vie aj rázne zakročiť.
V novej misii to Lajčák nebude mať ľahké. Spor dvoch území trvá už desaťročia a vyvrcholil po roku 2008, keď Kosovo vyhlásilo nezávislosť. Zatiaľ ju akceptuje asi 100 krajín a medzinárodné spoločenstvo by už konečne chcelo mať na Balkáne pokoj.