Jedni ho považovali za totalitného vládcu, iní za garanta dôstojnosti a nezávislosti Kuby. Jeho budovanie socializmu však priviedlo kubánske hospodárstvo ku kolapsu. Fidel Castro, ktorý o všetkých aspektoch života na Kube rozhodoval takmer päťdesiat rokov, oslavuje 13. augusta 90. narodeniny.
Syn plantážnika a kuchárky Fidel Castro Ruz sa už ako študent práva v Havane politicky angažoval, a to nielen na Kube. V roku 1947 sa napríklad zúčastnil na neúspešnom pokuse o zvrhnutie diktatúry v Dominikánskej republike.
Pre talentovaného rečníka nebolo ťažké si získať srdcia ľudí. V tom čase bola totiž Kuba rajom amerických investícií a turistov, ktorí sa zabávali v havanských nevestincoch, zatiaľ čo väčšina dedinského obyvateľstva žila v domoch z dreva a blata. Medzi obyvateľmi tam panovali extrémne sociálne rozdiely a práve Castro sa stal zástancom chudobných.
Útok na kasárne Moncada v meste Santiago de Cuba v roku 1953 sa považuje za začiatok kubánskej revolúcie a národného povstania. Za túto neúspešnú akciu Castra odsúdili na 15 rokov väzenia, po dvoch rokoch mu však udelili amnestiu a odišiel do Mexika, kde založil Hnutie 26. júla. S niekoľkými jeho členmi sa v decembri 1956 vylodil na pobreží Kuby a z hôr Sierra Maestra potom viedol partizánsku vojnu.
Od januára 1959 začal Castrov režim budovať socializmus. Po pozemkovej reforme znárodnil majetok zahraničných aj domácich podnikateľov a zrušil politické strany. V zahraničnej politike pokračoval v boji proti USA.
Ekonomické sankcie, ktoré uvalili na ostrov slobody v 60. rokoch Spojené štáty, prinútili Castra rezignovať na nezávislú politiku a definitívne sa priklonil k Sovietskemu zväzu. Jeho rozpad v roku 1991 bol pre kubánske hospodárstvo silným úderom. V roku 2006 previedol Fidel Castro vládne právomoci na svojho brata Raúla. Pôvodne malo ísť iba o dočasné riešenie, až o dva roky neskôr Raúl získal funkciu natrvalo.
Za jeho vlády vedenie štátu prijalo niekoľko reforiem s cieľom povzbudiť kubánsku ekonomiku, mocenský monopol komunistickej strany však ostal nedotknuteľný. V poslednom čase prišlo v kubánsko-amerckých vzťahoch isté oteplenie, čoho dôkazom je okrem iného aj fakt, že tento rok navštívil Kubu americký prezident Barack Obama – ako prvý americký prezident po 88 rokoch.
Zaujímavosti o Fidelovi
* Keď bol mladý mal rád čítanie, varenie a rybárčenie. Jeho obľúbenou knihou je dielo Ernesta Hemingwaya Komu zvonia do hrobu.
* Bradu začal ešte ako partizán, mal na to totiž praktické dôvody. „Keď rátate, že sa 15 minút denne holíte, je to 5-tisíc minút holenia ročne. Viem si predstaviť prežitie času niečím užitočnejším,“ povedal.
* Jeho prvá žena Mirtha sa s ním rozviedla v čase, keď bol vo väzení – dostala totiž od manžela list, ktorý pôvodne adresoval svojej milenke Natalii Revuelte.
* Prestal fajčiť v roku 1985 zo zdravotných dôvodov. Podľa neho niet lepšej veci, ktorú človek môže spraviť so škatuľkou cigár, ako ju darovať nepriateľovi…
* Drží rekord v rečnení. Na zjazde komunistickej strany Kuby v roku 1986 hovoril bez prestávky 7 hodín a 10 minút.