Začiatok zalesňovania z vlastných výsevných zdrojov, spúšťanie dreva rigolmi či zavedenie všeobecného používania ručnej píly. To sú najväčšie počiny v oblasti lesníctva, o ktoré sa zaslúžil významný priekopník moderného lesníctva Jozef Dekret Matejovie. Lesníci si v Banskej Bystrici pripomenuli 178. výročie od jeho úmrtia.
Jozef Dekret Matejovie sa narodil 12. júla 1774 v Dobroči pri Čiernom Balogu na strednom Slovensku. Bol významným slovenským horárom, ktorý najmä na Horehroní zaviedol a presadzoval v ťažbe dreva pílu namiesto sekier, no predovšetkým bol priekopníkom v obnove lesov.
Hlavnou Dekretovou zásluhou bolo plánovité zalesňovanie hôr zdevastovaných niekoľkými storočiami ťažby dreva pre potreby rozvinutého miestneho baníctva, hutníctva a sklárstva. „Hoci bol samouk a lesný praktik, bol zároveň obhajcom progresívnych myšlienok pri obhospodarovaní lesov. Založil nielen tradíciu lesnej prvovýroby, ale významnosť lesného hospodárstva videl v zachovaní, zabezpečovaní a všestrannom zveľaďovaní lesov,“ uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marian Staník.
Dovtedy sa odlesňovaniu bránilo len úradným obmedzovaním ťažby dreva a zákazmi pasenia kôz na holinách. Zalesňovanie inak ako prirodzenou cestou bolo neznáme. Jozefovi Dekretovi Matejovie sa podarilo presadiť plánovitú výsadbu a sám ju aktívne uskutočňoval, opätovné zalesňovanie pokladal za najvýznamnejšiu prácu. Do roku 1838 zalesnil 3942 hektárov území, ktoré boli predtým bez porastu. V jeho práci pokračovali aj jeho nástupcovia.