Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odporučil ministerstvu zdravotníctva distribúciu, výdaj a používanie neregistrovaného lieku Remdesivir. Námestník ministra zdravotníctva ČR Roman Prymula následne podpísal súhlas rezortu s použitím lieku.
Remdesivir je určený pre pacientov s ochorením COVID-19 v kritickom stave. Potláča infekciu spôsobenú koronavírusom – útočí na enzým, pomocou ktorého sa vírus množí. Američania už liek experimentálne vyskúšali na pacientke v kritickom stave a zaznamenali veľký úspech.
„Ministerstvo zdravotníctva ČR môže v súlade so zákonom o liečivách povoliť použitie neregistrovaného liečiva s ohľadom na potvrdené šírenie infekčného ochorenia,“ uviedla tlačová hovorkyňa úradu Barbora Peterová.
Prymula už skôr uviedol, že Česko je v kontakte s americkou firmou Gilead, ktorá liek vyvíja. Štátny ústav pre kontrolu liečiv už dávnejšie nadviazal kontakt so spoločnosťou Gilead so žiadosťou o predloženie kompletnej farmaceutickej dokumentácie.
„S prihliadnutím na mimoriadnu situáciu, keď pre liečbu závažného zdravotného stavu spôsobeného ochorením COVID-19 nie je možné použiť inú alternatívu s registrovanými liekmi, považuje ŠÚKL za preukázanú tak akosť prípravku, ako aj jeho bezpečnosť,“ píše sa v tlačovej správe. Prymula povedal, že postupy pri využívaní lieku sú dané.
Liečba bude experimentálna, americká firma dodá liek zadarmo. „Budeme liečiť konkrétne prípady, ktoré budú indikované. Neznamená to, že preparát bude určený pre všetkých na jednotkách JIS,“ povedal Prymula. Výrobca by mal sám vybrať, u koho liek nasadiť, pričom dodá len príslušný počet balení lieku.
Liek by mal byť dodávaný do lekární alebo zdravotníckych zariadení po schválení liečby, ktorú bude musieť za konkrétneho pacienta podať lekár priamo spoločnosti Gilead. „Ak ju schváli medicínske oddelenie firmy, bude na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva umožnený dovoz tohto lieku,“ dodala hovorkyňa.
Dovezenie lieku komplikuje prerušenie leteckého spojenia medzi USA a Európou. Premiér Andrej Babiš povedal, že Česko by mohlo po liek poslať špeciálne lietadlo, záležitosť sa momentálne rieši diplomatickou cestou. Klinické testy lieku Remdesivir začali v USA pred niekoľkými dňami. Lekári chcú do testov zapojiť dokopy na 400 ľudí v 50 krajinách.
Na COVID-19 zatiaľ neexistuje nijaký oficiálne schválený liek ani vakcína. Lekári preto nakazeným podávajú len prípravky zmierňujúce symptómy choroby, medzi ktoré patrí horúčka, kašeľ a dýchavičnosť. V ťažkých prípadoch pomáhajú pacientom s dýchaním či okysličovaním krvi prístroje, aby sa zmiernila námaha pľúc a srdca.
U väčšiny nakazených, vrátane všetkých chorých v Česku, prebieha infekcia mierne. Celosvetovo sa už podarilo vyliečiť asi 78-tisíc ľudí z celkového počtu 178-tisíc nakazených. Počet nových prípadov v Číne ubúda, hlavným ohniskom pandémie je v súčasnom období Európa.