Symbolickú sviečku pre „umierajúce“ odvetvie gastronómie zapálili v Liptovskom Mikuláši kuchári, prevádzkovatelia i zamestnanci gastrozariadení na Liptove. Reagovali tak na sprísnené protiepidemiologické opatrenia pre prevádzky verejného stravovania, ktoré začali platiť od štvrtka.
„Všetci vieme, čo sa deje a aké opatrenia nastali. Ľuďom v gastronómii, podnikateľom a kuchárom to nevyhovuje, sú vyslovene tlačení do kúta. Akým spôsobom budeme môcť variť je otázne, neviem, či ľudia chcú iba jedlo z obalu,“ uviedol predseda Tatranského klubu kuchárov a cukrárov Karol Sklenár. Zdôraznil, že každý jeden šéfkuchár a podnikateľ chce, aby sa ľudia mohli najesť normálne.
Manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Katarína Šarafínová zhodnotila, že ak majú prevádzky prežiť, musia sa prispôsobiť novým pravidlám. Pre šéfkuchárov, ktorí chcú variť z čerstvých surovín a podávať kvalitné jedlo, je to podľa nej veľká rana.
“Ak sú výrazne obmedzené gastroprevádzky, prenáša sa to aj na hotely a penzióny, ktoré nemôžu vydávať stravu v reštauráciách, ale budú vydávať stravu len do izieb. To je hromadenie plastov. Navyše, jedlo nedokážu udržať v takej kvalite, v akej by ho podávali v reštaurácii,“ podotkla.
Ak hostia nebudú dostávať služby v očakávanej kvalite, podľa organizácie je tiež možné, že budú rušiť svoje pobyty na Liptove. Prevádzky verejného stravovania môžu vydávať iba zabalené jedlo so sebou. Jedlo sa môže podávať v exteriéri, ak budú mať takú možnosť.
Zákaz konzumovať v interiéri sa týka aj barov či kaviarní. V interiéri si zákazníci nemôžu dať dole rúško. Ak je v ubytovacom zariadení reštaurácia, majú si hostia nechať jedlo priniesť na izbu v zatvorenom obale. Terasy budú môcť byť otvorené, ak nie sú presklené, či inak uzavreté.