Predseda NR SR Boris Kollár v diskusnej relácii TA3 vyhlásil, že súčasný lockdown mal byť tvrdší a mali sa uzavrieť školy. Ako dodal, chce si vypočuť návrhy konzília odborníkov a potom v rámci koaličných rozhovorov navrhne ďalšie riešenie, ktorým môže byť aj niekoľkodňové predĺženie lockdownu.
Tým sa podľa neho môže dosiahnuť uvoľnenie opatrení pred Vianocami, v rámci ktorého sa môžu opätovne otvoriť všetky obchody a prevádzky. Ako však dodal, opatrenia musia byť predvídateľné.
Podpredseda zákonodarného zboru Juraj Blanár s lockdownom súhlasí, ak ho odporúčajú odborníci, no podľa neho musí prísť aj k odškodneniu. „Najprv si vypočujem návrhy. Ale radšej by sme mali hneď zavrieť školy, uzavrieť to ešte na pár dní, a potom to pred Vianocami pustiť, aby sme nezdecimovali ekonomiku, aby sme nezničili celý priemysel v službách, cestovnom ruchu, gastre či malých obchodoch,“ povedal.
Ak odborníci navrhujú aj zavretie škôl v rámci lockdownu, Blanár by bol za. Lockdown má byť podľa neho pre všetkých, lebo aj očkovaní šíria nákazu. Ani Kollár nechce robiť rozdiely medzi očkovanými a neočkovanými.
Kollára mrzí, že SaS zablokovala zatvorenie škôl, pretože tam vidí ohniská nákazy. Blanár kritizuje, že vláda pošle materiál do parlamentu, hoci na ňom nie je dohodnutá a následne sa háda koalícia medzi sebou.
Smer-SD ani Sme rodina nepodporujú povinné očkovanie. „Nikdy nebudem hlasovať za to, aby sme zaviedli akékoľvek povinné očkovanie,“ reagoval Kollár. Blanár nesúhlasí s rozdeľovaním na zaočkovaných a nezaočkovaných, očkovanie musí byť podľa neho dobrovoľné.
Kollár tým nechce rozoštvávať spoločnosť, treba podľa neho využiť iné možnosti na motiváciu k očkovaniu. Nevidí nič zlé na tom, aby dôchodca dostal 600 eur. Blanár vyhlásil, že Smer-SD je proti podmieňovaniu odmien očkovaním, navrhuje vyplácať podporu priamo v hotovosti. Smer-SD plánuje podať takýto pozmeňujúci návrh v pléne, Sme rodina je ochotná o tom diskutovať.
Kollár súhlasí, že cez leto sa nezvládla príprava na ďalšiu vlnu. V lete sa malo podľa jeho slov zachraňovať zdravotníctvo, mali sa navyšovať kapacity. Nedala sa však predvídať sila pandémie, preto sa podľa neho nemôže hádzať vina len na ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.
Blanár i Kollár kritizovali návrh rezortu spravodlivosti na zavedenie nového trestného činu šírenia nepravdivej informácie. Podľa Blanára sa tým bude brániť pluralite názorov i demokracii.
Ani Sme rodina návrh nepodporuje, označil to za špicľovací zákon. Nemôžu sa podľa neho zatvárať ľudia za šírenie svojich názorov. „Je to koniec demokracie, my si to nemôžeme dovoliť, nebudeme za to hlasovať,“ dodal.