Maďarsko bude vetovať akékoľvek snahy EÚ sankcionovať Poľsko za jeho reformy v oblasti súdnictva, uviedol maďarský vicepremiér Zsolt Semjén, ktorého citovala agentúra AP. Semjén označil rozhodnutie Európskej komisie (EK) aktivovať článok 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý by mohol viesť k sankciám Európskej únie proti Poľsku, za „bezprecedentný a ohromujúci“.
„Je neprijateľné, aby Brusel vyvíjal tlak na zvrchované členské štáty EÚ a svojvoľne trestal demokraticky zvolené vlády,“ povedal podľa AP Semjén. EK zdôraznila, že aj napriek jej opakovanému úsiliu, ktoré bolo už takmer dva roky zamerané na poľské orgány v rámci konštruktívneho dialógu o stave právneho štátu, dospela k záverom, že existuje riziko závažného porušenia zásad právneho štátu v Poľsku. Týka sa to predovšetkým poľskej reformy súdneho systému. Obrátila sa preto na ostatné členské štáty EÚ, aby v súlade s článkom sedem Lisabonskej zmluvy posúdili, či je v Poľsku právny štát skutočne v ohrození.
Doteraz nikdy neprišlo k postupu, ktorý sa môže teoreticky skončiť pozastavením hlasovacích práv Poľsku v Rade EÚ, komisia vraj k tomu pristupuje „s ťažkým srdcom“. Pre poľský zákon o všeobecných súdoch sa zároveň obrátila na Súdny dvor EÚ.
Podľa vládnucej poľskej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) je krok Komisie politicky motivovaný. Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro reagoval konštatovaním, že Poľsko bude v reforme súdneho systému pokračovať aj napriek odmietavému stanovisku Európskej komisie.
„Ide o politiku, nie o vládu práva,“ vyhlásil minister. „Poľsko bude významnou európskou a únijnou krajinou jedine vtedy, keď bude mať účinné a dobre fungujúce súdy. Preto musíme pokračovať v reforme justície.“ Sankcie Európskej únie sa podľa strany PiS môžu týkať odmietania Poľska prijať moslimských migrantov.