Maďarsko hrozí, že zablokuje predĺženie niektorých sankcií, ktoré po začatí ruskej invázie na Ukrajinu proti Rusku zaviedla Európska únia. Na svojej webovej stránke stránkach o tom informovalo Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda s odvolaním sa na niekoľko diplomatických zdrojov. Budapešť požaduje, aby dvadsaťsedmička zo sankčného zoznamu vyradila troch oligarchov.
Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána podľa zdrojov RFE/RL chce, aby EÚ zrušila zákaz vstupu pre Ališera Usmanova, Pjotra Avena a Viktora Rašnikova a aby uvoľnila ich zablokovaný majetok. Veľvyslanci členských krajín budú o predĺžení sankcií rokovať v stredu, na predĺženie opatrení potom majú čas do 15. septembra.
Na sankčnom zozname EÚ figuruje 1217 osôb a 108 subjektov. Na tom, kto je na ňom zaradený, je potrebná zhoda všetkých únijných krajín. EÚ vo svojom úradnom vestníku Usmanova označuje za „prokremeľského oligarchu s mimoriadne blízkymi väzbami na ruského prezidenta Vladimíra Putina“.
Hovorí sa o ňom ako o „Putinovom najobľúbenejšom oligarchovi“, ktorý dohaduje obchodné záležitosti. Aven podľa Bruselu „nekoná nezávisle od požiadaviek prezidenta“. Opisuje ho ako „popredného ruského oligarchu“, ktorý je majiteľom a šéfom správnej rady Magnitogorských železiarní a oceliarní. Táto spoločnosť je jedným z najväčších daňových poplatníkov v Rusku.
RFE/RL píše, že sa špekuluje o tom, že sa Budapešť snaží využiť otázku predĺženia sankcií ako nástroj na to, aby prinútila Brusel vyplatiť jej peniaze z únijných fondov, ktoré zadržiava z dôvodu porušovaniu princípov právneho štátu.
Maďarsko stále nezískalo peniaze z únijného fondu na obnovu ekonomík po pandémii ochorenia COVID-19. Jeho vláda tiež požaduje, aby humanitárne organizácie získali výnimku a mohli spolupracovať s niektorými ruskými bankami, na ktoré sa vzťahujú sankcie.
Maďarský premiér kritizuje únijné sankcie proti Moskve a tvrdí, že viac ublížili ekonomike dvadsaťsedmičky ako tej ruskej bez toho, aby pritom pomohli Ukrajine. Orbán z dôležitých európskych politikov prezentuje k Rusku najústretovejší postoj.
Orbán napríklad pristúpil na podmienku Moskvy, že jeho krajina bude platiť za ruský plyn v rubľoch. Odmieta tiež, aby cez maďarské územie prúdili na Ukrajinu dodávky zbraní zo západných štátov.