„Budúcnosť ukáže pravdu, že sme konali s úmyslom brániť slovenský národ.“ Toto presvedčenie vyslovil v záverečnej reči pred senátom Okresného súdu Bratislava I. aktivista Marián Mišún, ktorý ho zbavil viny v prípade protestného pálenia vlajky Európskej únie.
Marián Mišún spolu so Štefanom Potockým zapálili európsku vlajku 10. novembra 2012 počas protestného pochodu s názvom Spoločne za slušný a bezpečný život na Slovensku na bratislavskom Námestí A. Dubčeka pred budovou parlamentu.
Pred vynesením oslobodzujúceho rozsudku súd vypočul troch svedkov, ktorých výsluch žiadal obžalovaný, vrátane Oskara Dobrovodského, organizátora spomínaného pochodu. Podľa súdneho verdiktu súdu skutok nebol trestným činom, ale iba priestupkom. Vzhľadom na to, že uplynula dvojročná premlčacia lehota, súd už nemohol prípad posunúť na priestupkové konanie. Mišún sa tak vyhol aj tristoeurovej pokute. Rozsudok ešte nie je právoplatný, prokurátor si vzal čas na možné podanie odvolania.
Okresný súd kauzu riešil opätovne, potom, čo prípad vrátil Najvyšší súd SR pre porušenie zákona v neprospech obvineného. Pôvodne dostali obidvaja obvinení aj dvojročný zákaz pobytu v hlavnom meste. Proti rozsudku sa odvolali, Krajský súd v Bratislave v júni 2014 však len mierne upravil rozsudok okresného súdu, keď Mišúnovi zrušil trest zákazu vstupu do Bratislavy na dva roky. Ten následne podal dovolanie na Najvyšší súd SR.
Marián Mišún i svedkovia sa na súdnom pojednávaní vyjadrili, že v zahraničí je pálenie vlajky ako forma protestu bežná a aj na Slovensku patrí k slobodu prejavu. “V prvom rade sa chcem poďakovať Najvyššiemu súdu za vysoko profesionálny a spravodlivý prístup, pretože oslobodzujúci rozsudok sa odvíjal práve od rozhodnutia Najvyššieho súdu,” povedal M. Mišún pre portál napalete.sk po skončení súdneho pojednávania.
Na otázku, ako mu široko medializované obvinenie zasiahlo do života, odpovedal: “Prišiel som o miesto mestského policajta, trpela aj moja rodina, keďže som bol prezentovaný ako páchateľ trestného činu. Dlho som si ako živiteľ rodiny nemohol zohnať novú prácu. Dúfam, že odteraz už bude všetko lepšie”.
Ako dodal, svoj krok považuje za vyjadrenie vlastného názoru na fungovanie Európskej únie. “Migračná kríza a brexit už naznačujú, že môžeme očakávať postupný rozpad únie, všade v Európe silnejú pronárodné strany odmietajúce diktát Bruselu, ktorý poškodzuje záujmy národných štátov. Som presvedčený, že EÚ sa rozpadne do desiatich rokov, prípadne, že začne fungovať na diametrálne odlišných princípoch ako dnes, v prospech členských krajín a národov,” myslí si M. Mišún.