Termín predčasných parlamentných volieb treba oddialiť na september, aby mali orgány činné v trestnom konaní časový priestor na vyšetrovanie zločinov. V pléne Národnej rady SR to počas diskusie k novele Ústavy SR povedal predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.
Matovič pripomenul kauzy počas vlád Smeru-SD, kritizoval, ako spravovali štát, a hovoril o zločinoch. „Keď chceme, aby boli vyšetrené, potrebujeme dať časový priestor orgánom činným v trestnom konaní, aby vaše zločiny a vašich poskokov mohli vyšetrovať. Aj tie tri mesiace sa rátajú,“ odkázal opozícii.
Predčasné voľby sú podľa Matoviča „veľmi zjednodušene“ o tom, že mafia po nich túži, aby sa cez ne dostala k moci. „Je úplne prirodzené od nás ostatných, ktorí sme svojho času vytvorili vládnu koalíciu, na základe ktorej ešte vládne vláda, že budeme tomu brániť a budeme sa snažiť tento termín maximálne oddialiť,“ vyhlásil.
Pripomenul krízy za uplynulé tri roky, ktoré podľa neho vyvolávajú frustráciu. Obdobie do volieb treba podľa neho predĺžiť, aby ľudia videli, čo znamená, keď politici nekradnú a opäť vyhrali voľby.
Smeru-SD a Hlasu-SD odkázal, že sa k moci nevrátia, hoci argumentujú počtom voličov, ktorí sa zúčastnili na referende. „Budeme robiť všetko pre to, aby sme zobudili zvyšných 3,2 milióna ľudí,“ dodal. Poslankyňa Romana Tabák za Sme rodina mu odkázala, že doterajšia vláda urobila všetko pre to, aby sa „Hlasosmer“ vrátil k moci, a to spôsobom komunikácie.
Snaha “zabetónovať sa”
Poslanci pôsobiaci v Hlase-SD nepodporia pozmeňujúci návrh k novele Ústavy SR, ktorý predložili predstavitelia bývalej koalície. Zbytočne podľa Hlasu-SD komplikuje celú situáciu. Prekáža im, že neobsahuje možnosť skrátiť volebné obdobie prostredníctvom referenda. Ak pozmeňujúci návrh prejde, poslanci nezahlasujú ani za celú novelu. Uviedol to líder strany Peter Pellegirini.
Predstavitelia bývalej vládnej koalície nedokážu podľa Pellegriniho so cťou odísť a dať ľuďom možnosť zvoliť si nové vedenie. Treba podľa neho nájsť ústavné a pokojné riešenie a spolupracovať naprieč politickým spektrom. Považuje za nedôstojné, že sa chcú zabetónovať takmer až do konca volebného obdobia.
Dosluhujúca koalícia musí podľa Pellegriniho rešpektovať demokratické voľby.
„Preto strašiť návratom niekoho len preto, že vám to nevyhovuje, nie je vôbec demokratické, ale, naopak, je to totalitárske. Pretože každý, kto vyjde z riadnych či predčasných volieb, je demokraticky zvolený poslanec NR SR,“ vyhlásil Pellegrini a dodal, že nepočul jediný argument, prečo voľby nemôžu byť už v júni.
Podpredseda parlamentu za Sme rodina Peter Pčolinský reagoval, že poslanci Sme rodina sú ochotní zahlasovať aj za to, aby bola v ústave možnosť referenda v súvislosti so skrátením volebného obdobia. Podporili by aj skorší termín predčasných volieb v júni. „Prispôsobíme sa väčšinovému názoru tak, aby predčasné voľby mohli byť v čo najkratšom termíne,“ oznámil.
Šéf SaS Richard Sulík následne na mediálnom brífingu tvrdil, že všetci poslanci SaS podporia novelu ústavy. SaS sa bude podľa neho držať dohody aj pri zmene ústavy, aj pri uznesení o skrátení volebného obdobia, aby mohli byť predčasné parlamentné voľby 30. septembra.
Nezaradení poslanci a poslanci z hnutia Republika nepodporia pozmeňujúci návrh k novele Ústavy SR z dielne poslankyne SaS Márie Kolíkovej, ktorým chce vylúčiť možnosť skrátiť volebné obdobie referendom. Trvajú na tom, aby v ústave bola možnosť plebiscitu o predčasných voľbách. Koaličný návrh totiž hovorí len o možnosti skrátiť volebné obdobia parlamentu uznesením.
Poslanec za Republiku Miroslav Suja označil koaličný návrh za napľutie do tváre vyše 1,2 milióna občanov, ktorí v nedávnom referende hlasovali za zmenu ústavy. Tá obsahovala aj možnosť dosiahnuť to referendom.
Predseda hnutia Milan Uhrík zároveň odmietol, že by hnutie chcelo po voľbách zmeniť volebný systém tak, aby nastolili totalitu. Podobne sa vyjadril aj poslanec z ĽSNS Martin Beluský. Dodal, že nepodporia ani novelu ústavy, v ktorej nebude zakotvené právo občanov prostredníctvom referenda odvolať parlament.
Fico: Ak z novely ústavy vypadne referendum, Smer ju nepodporí
Poslanec za Smer-SD Boris Susko navrhol upraviť novelu Ústavy SR týkajúcu sa skrátenia volebného obdobia tak, ako to chceli docieliť v referende. Hoci referendum nebolo úspešné, Susko poukázal na to, že viac ako 1,2 milióna ľudí sa vyjadrilo za takúto zmenu.
Ozrejmil, že pozmeňujúci návrh sa od referendovej otázky líši tým, že na skrátenie volebného obdobia by bolo potrebných 90 a nie 76 poslancov. Susko hovoril o troch možnostiach skrátenia volebného obdobia parlamentu, a to uznesením NR SR, ústavným zákonom alebo referendom.
Opýtal sa, akú logiku má to, že zastupiteľská moc (parlament) má mať legitimitu skrátiť volebné obdobie NR SR a priama moc (občania v referende) takú možnosť nemá mať. Návrh koalície vypustiť z novelizácie referendum označil za selektívne a nevidí za tým iný dôvod ako snahu súčasnej garnitúry udržať sa čo najdlhšie pri moci.
Podľa poslanca Smeru sme po celý zvyšok decembra a v januári boli na pôde Národnej rady SR svedkami “cirkusu”, keď odvolaný premiér zháňal 76 poslaneckých hlasov na to, aby mohol pokračovať vo vláde, na čo nemal poverenie od prezidentky.
“Teraz vidíme cirkus, ako sa bývalá koalícia snaží zmeniť ústavu a dostať do nej ďalšie a ďalšie podmienky, na ktoré nemá legitimitu,“ podotkol Boris Susko.
Kritizoval pozmeňujúci návrh Márie Kolíkovej, obsahujúci aj zakotvenie jedného volebného obvodu pre voľby do NR SR v ústave. Rovnako namietal aj návrh nezaradeného zákonodarcu Juraja Šeligu, ktorý zasa mieni do ústavy zakotviť postavenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu.
Susko pripomenul, že zmeny nesúvisia s predčasnými voľbami. „Tieto návrhy sú úplne scestné, nemajú nijakú legitimitu a my ich ani nemôžeme podporiť,“ podčiarkol. Pripomenul, že vláde Eduarda Hegera vyslovil parlament nedôveru a keďže je len dočasne poverená výkonom funkcie, chýbajú jej niektoré kľúčové kompetencie.
Ak novela Ústavy SR nebude obsahovať možnosť skrátiť volebné obdobie referendom, poslanci Smeru-SD návrh nemôžu podporiť. V parlamentnom pléne to počas diskusie povedal šéf Smeru-SD Robert Fico.
Kritizoval, že odvolaná vláda chce byť pri moci ešte do jesene. Vláda, ktorá bola odvolaná v decembri 2022, tu chce podľa Fica byť do novembra 2023, keďže po predčasných voľbách bude ešte trvať nejaký čas, kým sa zloží vláda a požiada o dôveru. Šéf Smeru-SD nerozumie tomu, že odvolaná vláda chce byť pri moci, aby ukázala, že vie vládnuť.