Od polnoci zo stredy na štvrtok (4. 6.) sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou republikou a Českou republikou. Premiéri oboch krajín Igor Matovič a Andrej Babiš to potvrdili pred začiatkom ich rokovania v rámci stredajšej zahraničnej pracovnej cesty predsedu vlády SR Matoviča v Prahe. „Je to darček,” povedal novinárom Matovič.
„Od polnoci zo stredy na štvrtok (4. 6.) zavádzame úplne voľný pohyb medzi Slovenskou a Českou republikou,“ povedal šéf slovenského kabinetu. Dohoda o tomto kroku podľa neho padla už pred dvoma dňami.
„Od polnoci sa teda už bude možné slobodne pohybovať medzi Slovenskom a Českom, tak ako to bolo pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu,“ potvrdil Babiš. V súčasnosti môžu Česi na Slovensko i Slováci do Česka vycestovať bez potvrdenia o negatívnom teste na COVID-19, ak pobyt nepresiahne 48 hodín.
Podrobnosti otvoreného režimu majú premiéri oznámiť po spoločnom rokovaní, na ktorom majú hovoriť aj o pandemickej situácii v oboch krajinách, rovnako majú diskutovať o bilaterálnej spolupráci a o návrhu dlhodobého rozpočtu Európskej únie.
Slovenského premiéra prijme v rámci programu aj prezident ČR Miloš Zeman, rovnako tak šéfovia oboch komôr českého parlamentu – predseda Senátu Miloš Vystrčil a predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček.
Zlomovým bodom pri úvahách o možnom otvorení slovensko-českých hraníc bol názor konzília odborníkov. Predseda vlády SR Igor Matovič to uviedol po rokovaní so svojím českým náprotivkom Andrejom Babišom v rámci stredajšej pracovnej cesty v ČR.
Jednou z tém stretnutia premiérov bol aj cezhraničný režim. „Akonáhle to v pondelok odobrili odborníci, zavolal som pánovi Babišovi, aby sme sa dohodli na otvorení hraníc,“ uviedol Matovič.
„Obe krajiny sú ako siamské dvojčatá, zviazané spoločnou históriou, osobnými i rodinnými vzťahmi. To odlúčenie a reštrikcie na hraniciach sme preto mnohí brali veľmi citlivo. Preto som rád, že zavádzame režim bez obmedzení,“ skonštatoval Matovič.
Premiéri pripomenuli, že na slovenskej strane ostane kontrolný režim v prípade štátnych príslušníkov tretích krajín. Babiš zdôraznil, že na strane ČR bol o uvoľnenie režimu na hraniciach veľký záujem. Poukázal pritom na to, že Slovensko je pre ČR druhou najvýznamnejšou exportnou krajinou a rovnako druhou najpreferovanejšou turistickou destináciou pre Čechov.
„Je preto dôležité, aby sme spoločne podporili cestovný ruch, keďže aj Slováci stále viac cestujú do ČR, čo je samozrejme dobre,“ uviedol Babiš. Otázka verejnej medzinárodnej autobusovej a vlakovej dopravy je otázkou diskusií, uviedli premiéri. „Budem rád, keď sa to úplne vráti do normálu,“ povedal Babiš.
Matovič v tejto súvislosti poukázal na vážnosť hlasu konzília odborníkov. Myslí si však, že ak epidemiológovia odsúhlasili úplné otvorenie hraníc s ČR, mohlo by sa to týkať akejkoľvek formy dopravy.
Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa môže otváranie hraníc so susednými krajinami zo strany SR pokračovať. „Možno sa dočkáme podobného kroku na budúci týždeň aj v prípade ďalších krajín, no všetko závisí od priamych rokovaní predstaviteľov štátov,“ povedal Mikas.
Obaja premiéri vyzdvihli nadštandardné vzťahy oboch krajín, Babiš zhodnotil stredajšie diskusie ako konštruktívne, milé a priateľské. Matovič podľa svojich slov predpokladal, že stretnutie bude formálnejšie. „O to viac som milo prekvapený ľudskosťou a atmosférou na tomto stretnutí,“ skonštatoval.
Zároveň oznámil, že najbližšie spoločné rokovanie slovenskej a českej vlády sa uskutoční v lokalite Slovenského raja. Matoviča počas stredajšej pracovnej cesty v Prahe prijal aj prezident ČR Miloš Zeman a stretol sa aj s predsedami oboch komôr českého parlamentu. Na záver programu položil v spoločnosti krajanskej komunity veniec k soche Milana Rastislava Štefánika na pražskom Petříne.
Predstavitelia organizácií Slovákov v Českej republike vítajú, že prišlo k otvoreniu hraníc medzi Slovenskom a Českom. Na vytvorenie spoločného slovensko-českého zdravotného priestoru vyzývali už začiatkom mája.
Výzvu podpísali predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí, riaditeľ Slovenského domu v Prahe a člen Rady vlády ČR pre národnostné menšiny Vladimír Skalský, predsedníčka Slovensko-českého klubu a šéfredaktorka časopisu Slovenské dotyky Naďa Vokušová, predseda Obce Slovákov v ČR Andrej Dan Bárdoš a predseda Združenia Slovákov v Prahe a šéfredaktor časopisu Korene Jaromír Slušný.