Bývalý ruský prezident a súčasný podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev vyhlásil, že konfrontácia Moskvy so Západom potrvá celé desaťročia a že z vojny na Ukrajine by sa mohol stať trvalý konflikt.
V rozhovore pre ruský denník Rossijskaja Gazeta Medvedev poznamenal, že vzťahy medzi Ruskom a krajinami Západu sú v súčasnosti „oveľa vyhrotenejšie“, ako boli počas kubánskej krízy v roku 1962, keď sa svet ocitol na pokraji jadrovej vojny.
Ruský exprezident, ktorý v posledných mesiacoch opakovane hrozil, že západná podpora Ukrajiny zvyšuje riziko jadrového konfliktu, vyhlásil, že hoci je „jadrová vojna možná, s najväčšou pravdepodobnosťou by nemala nijakých víťazov“. „Náš cieľ je jednoduchý – odstrániť hrozbu ukrajinského členstva v NATO. A dosiahneme ho, či už tak alebo onak,“ povedal Medvedev.
Podľa pravidiel NATO sa do aliancie neprijímajú krajiny, ktoré majú územné konflikty so svojimi susedmi. Medvedev práve v tejto spojitosti naznačil, že vojna na Ukrajine by sa mohla zmeniť na trvalý konflikt.