Nemecká vláda kancelárky Angely Merkelovej schválila návrh zákona, umožňujúci zavedenie tretieho pohlavia v úradných dokumentoch. Na tento krok vyzval vlani v decembri nemecký ústavný súd orgány výkonnej a zákonodarnej moci. Doteraz bolo možné pri narodení dieťaťa zaznamenať ako pohlavie buď mužské, alebo ženské, prípadne nechať kolónku nevyplnenú.
Ústavný súd vo svojom náleze dospel k záveru, že doterajšia právna úprava je v tejto záležitosti v rozpore s osobnostnými právami a so zákazom diskriminácie zakotvenými v ústave. Návrh zmeny zavádza popri mužskom a ženskom pohlaví možnosť uvedenia pohlavia „divers“.
Vláda teraz svoju predlohu zákona postúpi parlamentu. Ústavný súd stanovil zákonodarcom lehotu na schválenie uvedenej zmeny do konca tohto roka. Týmto opatrením sa má umožniť získanie pozitívnej identity aj osobám, ktoré necítia príslušnosť k mužskému ani ženskému pohlaviu. Čoskoro by mali nasledovať zmeny v ďalších normatívnych aktoch, týkajúce sa transsexuálnych osôb.
Ústavný súd sa prípadom registrácie intersexuálnych osôb zaoberal na základe sťažnosti občana, ktorý úrady požiadal o zmenu záznamu o svojom pohlaví. V úradných dokumentoch bola táto osoba vedená ako dievča, podľa predloženého chromozomatického testu však nebola ani ženou, ani mužom.
So žalobou, ktorú osoba po zamietavom stanovisku úradov podala, však neuspela vo všetkých inštanciách vrátane najvyššieho súdu. Rozhodnutie ústavného súdu je tak prelomové. Podľa odhadov žije v Nemecku asi 80-tisíc intersexuálnych osôb. Ak parlament tretie pohlavie do konca roka skutočne schváli, stane sa Nemecko prvou krajinou v Európe, ktorá tak urobila.