Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podal na Najvyšší súd SR návrh na rozpustenie politickej strany Mariana Kotlebu ĽSNS. TASR o tom informovala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová. Najvyšší súd už v minulosti rozpustil Kotlebovu Slovenskú pospolitosť.
„Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike,“ vysvetlila Predajňová. Generálna prokuratúra tak uzavrela prešetrovanie vo veci vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať Najvyššiemu súdu návrh na rozpustenie tejto politickej strany.
“Som veľmi zvedavý, ako rozhodne Najvyšší súd. V prípade, že vyhovie návrhu Generálnej prokuratúry, bude ma zaujímať zdôvodnenie,“ reagoval na Čižnárov krok politológ Roman Michelko. „Strana mala predsa rovnaký program už pri jej registrácii na ministerstve vnútra a odvtedy ho nezmenila, preto ak sa dnes argumentuje programom, považujem to za účelové.“
Michelko komentoval aj stanovisko prokuratúry, že cieľom ĽSNS je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike. „ĽSNS sa predsa stala súčasťou demokratického systému, má legitimitu od voličov, prijala pravidlá hry, predkladá v NR SR návrhy zákonov, hlasuje o zákonoch.
Na druhej strane, ak by kotlebovci dosiahli zrušenie súčasného politicko-spoločenského systému legálnymi prostriedkami, čiže ústavnou cestou na pôde parlamentu, demokracia takú zmenu umožňuje a bola by legálna. Na to by však museli vo voľbách dosiahnuť ústavnú väčšinu. To isté, aj keď v opačnom garde, sa udialo v roku 1989 – zrušil sa ústavný článok č. 4 a socialistický systém sa zmenil na kapitalistický,“ pripomenul Michelko.
Ako dodal, v prípade, že by bola ĽSNS zakázaná, poslancom za túto stranu ich mandáty nemôže nik vziať, čo znamená, že budú pôdobiť do konca volebného obdobia. Pripustil tiež, že kotlebovci si môžu založiť novú stranu. „Čiže na realite to veľa nezmení,“ uzavrel Michelko. Strana by však rozpustením prišla o finančný príspevok zo štátneho rozpočtu, ktorý jej prináleží za volebné výsledky.