Poslanci Európskeho parlamentu (EP) na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu schválili založenie úradu európskeho prokurátora (EPPO), informovala o tom agentúra DPA. Nový úrad bude môcť podľa oficiálneho zdôvodnenia EP vyšetrovať a stíhať podvody poškodzujúce finančné záujmy EÚ, napríklad veľké cezhraničné daňové podvody, ako aj zneužitie a spreneveru prostriedkov únie.
Na úlohe a pravidlách fungovania prokurátora EPPO sa dohodli ministri spravodlivosti členských štátov EÚ na júnovom zasadnutí v Luxemburgu. Jeho zriadenie však musel ešte odsúhlasiť europarlament. Nový úrad, o ktorého založení sa rokovalo už roky, by mal fungovať od roku 2020 za účasti 20 členských krajín. Vznik EPPO podporila aj Slovenská republika.
Úrad by mal sídliť v Luxemburgu a pozostávať z dvoch zložiek. Únijovú zložku bude reprezentovať vedúci európsky prokurátor so zodpovednosťou za celý úrad. Druhou zložkou budú delegovaní európski prokurátori v jednotlivých členských štátoch.
Keďže založenie úradu nepodporujú všetky členské štáty, bude fungovať v režime posilnenej spolupráce. To znamená, že bude mať pôsobnosť len v tých štátoch, ktoré ho schvália. Napriek tomu by mal EPPO spolupracovať s členskými štátmi, ktoré za jeho vznik nehlasovali. Ak zmenia názor, môžu sa kedykoľvek k spolupráci pridať.
Vznik úradu európskeho prokurátora je ďalším krokom k federalizácii EÚ a oslabovaniu kompetencií národných štátov, myslí si politológ Roman Michelko. “Je to trend, pre ktorý odišla z únie Veľká Británia,” pripomenul politológ a dodal, zmeny tohto typu budú pokračovať a pravdepodobne sa najviac budú týkať krajín tzv. jadra EÚ.