Napriek jeho mladému veku nezvyčajne zrelá rétorika, štýl a obsah jeho politiky ho zaraďujú k najvýraznejším tváram domácej politickej arény. Hoci sa hnutie Republika, ktorého je podpredsedom, vlani tesne nedostalo do parlamentu, dnes má veľké šance zabodovať v júnových európskych voľbách. V nich je tak ako jeho kolegovia z kandidátky hnutia hlasom vlasteneckých síl na Slovensku, ktoré by chceli vrátiť úniu k pôvodnej myšlienke Európy národov. Zhovárali sme sa s Milanom Mazurekom.

Povolebné protivládne protesty súčasnej opozície boli o poznanie agresívnejšie ako oprávnené protesty niekdajších opozičných síl počas matovičovsko-hegerovskej hrôzovlády. Napriek tomu dnešná moc proti nim nijako nezasiahla a už vôbec nepoužila vodné delá, slzný plyn a obušky, ako sa to dialo predým. Situácia eskalovala až do atentátu na premiéra Roberta Fica, po ktorom hnutie Republika deklarovalo vláde podanie pomocnej ruky pri riešení aktuálnej situácie. Čo by ste koalícii poradili: má byť tvrdšia pri ochrane poriadku, útokoch na štát a demokratických pravidiel?

Najzásadnejší rozdiel medzi protestmi proti vládam Matoviča a Hegera vnímam v prístupe médií. Kým predtým médiá protesty odmietali, protestujúcich urážali a dehonestovali, ako v známej reportáži na Markíze o “dezolátoch v uliciach”, dnes naopak robia médiá opozičným protestom otvorenú reklamu, aby tak maximalizovali potenciálnu účasť verejnosti.

Najväčšmi je to vidieť v Denníku N, ktorý dokonca o protestoch vždy informuje na titulnej strane a s dostatočným predstihom pred samotnou udalosťou. Vláda by preto mala konať adekvátne situácii.

Keďže všetky neprogresívne sily na Slovensku stoja proti zjednotenému frontu parlamentnej opozície a médií, je treba posilniť slobodu slova na sociálnych sieťach, čím čiastočne vyvážime informačný monopol mainstreamu, no zároveň poskytnúť verejne činným osobám väčšie práva pre ochranu svojho dobrého mena.

Výborným riešením by mohlo byť právo na odpoveď v samotných médiách. Rovnako je opodstatnená reforma RTVS, s cieľom vyvážiť jej obsah smerom ku skutočnej verejnoprávnosti a pluralite všetkých politických názorov, nie len tých liberálnych, ako je to dnes.

Atentát na Fica mohol byť podľa mnohých názorov na sociálnych sieťach poslednou možnosťou ako zastaviť na Slovensku sily, ktoré nejdú v ústrety tzv. novému svetovému poriadku. Mnohé osobnosti vo svete v minulosti zomreli alebo boli zranené rukou šialených vrahov – tí však v rámci zaužívaného modusu operandi boli iba realizátormi, pričom objednávateľmi atentátov mali byť nadnárodné kruhy. Napríklad pred 38 rokmi zavraždený švédsky premiér Olof Palme bol silným kritikom politiky Izraela voči Palestínčanom, a to vraj bol dôvod jeho šokujúcej popravy na štokholmskej pešej zóne…

V prípade, že je za atentátom na premiéra Fica niečo viac, ako osobná nenávisť a frustrácia pomäteného jedinca a vyšetrovacie orgány tieto skutočnosti odhalia a pomenujú pred verejnosťou, musím skonštatovať, že našťastie fatálne zlyhali. Robert Fico vďaka Bohu prežil a tento hanebný skutok tak nemôže posilniť pozície progresívnych politikov v spoločnosti.

Naopak, výrazne im podľa môjho názoru uškodí. Všetko však bude v nasledujúcich mesiacoch a rokoch záležať od prístupu vlády. Či zostane jednotná a neprevládnu v nej malicherné spory, založené na osobných ambíciách a bude oponovať nebezpečným globalistickým agendám.

Či už hovoríme o pandemickej zmluve WHO, zákazu spaľovacích motorov a Green Dealu, projektu digitálneho desaťročia vrátane digitálnej meny centrálnej banky, prípadne Agende 2030. Ak si vláda uchová stabilitu a zodpovedne sa postaví proti medzinárodným hrozbám, ktorým Slovensko čelí, môže tak byť u obyvateľstva úspešná.

Foto: archív
Proti vám a ďalším politikom Republiky je tiež roky systematicky vytvára šíri nenávisť. Aj vy ste terčom vyhrážok. Bojíte sa po ataku na Fica o svoju bezpečnosť?

Nikdy som nežil s pocitom strachu o svoju bezpečnosť. Vnímal som, že politika vie byť nebezpečná a kedykoľvek sa mi môže pre moje názory niečo stať, no žiť v strachu nepovažujem za zmysluplné. Úplne sa vyhnúť nebezpečenstvu sa nedá nikdy, preto je namieste urobiť nevyhnutné opatrenia a viesť politický zápas s nasadením všetkých síl.

Najnáročnejšia bola politická kampaň v roku 2020, keď sme čelili nielen množstvu vyhrážok, ale aj fyzickým útokom a lietajúcim kameňom od rozvášnených davov liberálnych extrémistov a osadníkov, ktorých nám na mítingy cielene zvážali progresívni politici, ako Truban a Kiska.

Vtedy sme na stretnutia nosili nepriestrelné vesty. Šokujúci však bol prístup polície, ktorá sa vyhrážkami odmietla zaoberať a odvetila mi, že kým sa mi nič nestalo, nie je na mieste sa domnievať, že to vyhrážajúci sa myslia vážne…

Podľa informácií na sociálnych sieťach sa bezprostredne po atentáte v Handlovej narýchlo vrátila z Gruzínska sivá eminencia politických mimovládok Pavol Demeš. Tipujete, že v očakávaní novej farebnej revolúcie na Slovensku?  

Neviem, čo sa deje v hlave Pavla Demeša, no jeho pôsobenie kdekoľvek na svete nebudem považovať za prínos. Stál v pozadí mnohých škodlivých mimovládnych organizácií, médií a politických rozhodnutí, ktoré Slovensko vohnali do transatlantického vazalstva.

Slovenská republika nevyhnutne a čo najskôr potrebuje efektívny zákon na kontrolu činnosti mimovládnych organizácií financovaných zo zahraničia a ich verejné označovanie ako zahraničných agentov.

Takúto legislatívu majú v USA, Izraeli, no aj v Rusku a ukazuje sa ako veľmi efektívna, pretože rôzni „farební revolucionári“ svoje vplyvové kampane v jednotlivých štátoch vždy maskujú za mimovládne organizácie.

Po atentáte na premiéra sme sa dostali do bezprecedentnej situácie, keď boli prekročené všetky hranice politického boja. Situácia je o to zložitejšia, že sa tak stalo blízko pred konaním volieb do Európskeho parlamentu. Aký vnútropolitický vývoj veštíte Slovensku na najbližší rok?

Atentát jasne zvýraznil už predtým zadefinovanú „deliacu čiaru“ medzi dvoma významnými politickými silami v Slovenskej republike. Na jednej strane spomínaný zjednotený front médií hlavného prúdu, v spolupráci s predstaviteľmi politických síl združených v súčasnej parlamentnej opozícii a na strane druhej je to vládna moc, ako aj všetky ostatné politické zoskupenia, hlásiace sa k tradičným hodnotám, vlastenectvu a suverenistickej politike.

Foto: archív

Bez ohľadu na to, čo by sme si radi nahovárali a ako by sme sa chceli v rámci osobných politických ambícií škatuľkovať, v očiach progresívcov a liberálov sú sociálne demokratické a vlastenecké strany spoločným nepriateľom. Verím, že ak by mali moc, neváhajú prijať zákony, ktorým by nám zavreli ústa alebo nás rovno pozatvárali.

Preto je nevyhnutné, aby sme sa v rámci odpovede na túto progresívnu nenávisť vedeli zjednotiť na veciach a témach, ktoré nás spájajú a poskytnúť Slovensku potrebnú základňu pre ochranu slobody, tradičných hodnôt a suverenity. Budúci vývoj vnímam práve v intenciách politického zápasu týchto dvoch politických táborov a verím, že budeme úspešnejší a zároveň, že politika už nikdy neprerastie v násilie.

Ste dvojkou na kandidátke Republiky do eurovolieb. Ak vás zvolia, nebude vás v Bruseli škoda? Niektorí vaši priaznivci totiž tvrdia, že by ste boli užitočnejší v domácej politike…

Tieto pohľady vo vzťahu k mojej osobe nepovažujem za odôvodnené, vzhľadom na skutočnosť, že na národnej politickej úrovni dnes nepôsobím. Hnutie Republika sa veľmi tesne do parlamentu nedostalo, a preto to vnímam presne opačne.

Nebudem na nijakej pozícii chýbať a mojím zvolením do Bruselu sa na Slovensku nič neoslabí, naopak, pozícia Slovenska sa smerom k zahraničiu iba posilní. Môj mandát by totiž automaticky znamenal o jeden mandát pre progresívneho poslanca menej.

Logicky by teda Slovensko získalo ďalší hlas pre suverenitu, ochranu hodnôt a proti všetkým globalistickým agendám a snahám o odňatie kompetencií, či vnútenie bláznivých pohľadov bruselských byrokratov občanom Slovenska.

No a samozrejme platí, že ako europoslanec neprestávate pôsobiť aj na domácej politike. Naopak, môžete požiadať o vystúpenie v NR SR, môžete chodiť na schôdze výborov v Národnej rade atď. Dokonca si myslím, že by som sa z tejto pozície vyjadroval k domácej politike ďaleko viac a môj hlas by mohol mať väčšiu vážnosť než teraz, keď žiadnu volenú funkciu na národnej úrovni nezastávam.

V súvislosti s politikou EÚ často hovoríte o ohrození slovenskej suverenity a bezpečnosti. Myslíte si, že v Európskom parlamente dokážete tieto trendy zastaviť?

To závisí na viacerých okolnostiach, no je našou povinnosťou sa o to pokúsiť a robíme pre to všetko, čo je v našich silách a možnostiach. V celej Európe rastú vlastenecké a eurorealistické politické subjekty, ktoré svet vidia buď veľmi podobne, alebo úplne rovnako ako my v hnutí Republika.

Máme podpísaných niekoľko dohôd a deklarácií o spolupráci s týmito stranami po voľbách do Európskeho parlamentu. Veľmi dobre si totiž uvedomujeme, že sami tam veľa nezmeníme a musíme sa zjednotiť. Hnutie Republika bude súčasťou novej a bezprecedentne veľkej frakcie europoslancov.

Foto: archív

Tá môže mnoho katastrofálnych rozhodnutí eurokomisie zastaviť, no taktiež pri dostatočnej sile aj presadiť zásadné zmeny k lepšiemu. Všetko závisí od výsledku volieb a je úlohou nás na Slovensku, prispieť čo najväčším možným podielom k celoeurópskemu snaženiu. Verím, že to dokážeme.

Európsky projekt digitálneho desaťročia, digitálne euro, Green Deal, regres v automobilovom priemysle – to sú všetko témy, ktoré označujete za hrozbu pre Európu i Slovensko. Prečo?

Súbor týchto tematických okruhov v sebe nesie nepredstaviteľné nebezpečenstvo nie len pre našu slobodu a každodenný život, ale aj životnú úroveň ako takú. Digitalizácia v ponímaní EÚ, realizovaná prostredníctvom digitálnej identity, či digitálneho eura nie je ničím iným, ako nástrojom na získanie absolútnej kontroly nad každým z nás.

Nad informačnými tokmi, osobnými údajmi i dátami občanov. Prostredníctvom týchto nástrojov chce komisia získať možnosť obmedziť nepohodlných a „neposlušných občanov“ v každodennom živote.

Green Deal spôsobí katastrofálny prepad životnej úrovne, ohrozí technologickú stabilitu a bezpečnosť obyvateľstva a výrazne prehĺbi ekonomický úpadok a stratu konkurencieschopnosti EÚ ku zvyšku sveta, najmä však svetovým mocnostiam. Navyše, vôbec nepomôže v ochrane prírody, či deklarovanom spomalení zmeny klímy.

Nechcem žiť vo svete, kde bude auto a slobodné cestovanie právom len pre tých najbohatších a široké masy národa budú v mene falošnej zelenej ideológie uvrhnuté do umelej chudoby. Preto v hnutí Republika zdôrazňujeme, že každý z našich kandidátov je zárukou tvrdého odporu voči týmto nebezpečným globalistickým tendenciám.

Prieskumy, ktorých predpovede sa už v minulosti mnohokát líšili od reality, predpovedajú v európskych voľbách víťazstvo slovenských progresívcov. Možno aj v ďalšom volebnom obodbí EP podľa vás očakávať pokračovanie politiky prenášania vnútropolitického boja na európsku pôdu?

Je zjavné, že progresívni europoslanci, zvolení za ktorúkoľvek stranu súčasnej parlamentnej opozície vrátane KDH, sa môžu kedykoľvek obrátiť proti Slovensku a opäť žiadať eurokomisiu o odňatie eurofondov, prípadne predkladať odsudzujúce uznesenia, špiniace Slovensko v očiach celého sveta.

Oni Slovensko nenávidia a svoju frustráciu z volebnej porážky si kompenzujú prízemným špinením vlastného štátu v zahraničí. Je však úlohou všetkých zvyšných normálnych europoslancov, sa Slovenska zastať a verejne vystúpiť na jeho obhajobu a na obhajobu dôstojnosti jeho obyvateľov.

S istotou viem povedať, že neexistuje šanca, aby som hlasoval za uznesenia, či legislatívne akty voči vlastnému národu a štátu a naopak, viem poskytnúť verejný prísľub, že pri akomkoľvek takomto pokuse budem Slovensko zo všetkých síl brániť, zastávať sa ho a progresívnym štváčom sa v každej situácii postavím. Považujem to totiž za svoju úlohu, nech už pôsobím kdekoľvek.

Objednávateľ: REPUBLIKA; Repíkova 18, Nitra; IČO: 31811761
Dodávateľ: Medialis, s.r.o.; Alstrova 94, Bratislava; IČO: 44514891

Foto: archív