S predsedom hnutia Republika a europoslancom Milanom Uhríkom sme sa stretli, aby sme sa rozprávali najmä o blížiacich sa eurovoľbách. Na úvod sme však nemohli obísť tému č. 1 nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe: šokujúci atentát na premiéra Roberta Fica.
Mnohí tento bezprecedentný útok komentujú ako vyvrcholenie dlhoročných brutálnych politických mediálnych útokov a zasievaním nenávisti nielen proti samotnému Ficovi, ale proti všetkým politikom presadzujúcim národno-štátne záujmy Slovenska. Stotožňujete sa s tým?
Útok na štvornásobného premiéra, politika so svojimi originálnymi názormi, je útokom na demokraciu ako taký. Myslím, že nastal čas nahlas pomenovať, kto sú v spoločnosti tí skutoční extrémisti.
Tí, čo neváhajú pre politické názory vziať do ruky zbraň a strieľať na ľudí, s ktorými názorovo nesúhlasia. Toto sú tragické následky zasievania nenávisti, polarizácie a burcovania vášní proti legitímne zvolenému predstaviteľovi a lídrovi vlády. Toto bičovanie vášní v spoločnosti do nepríčetna musí skončiť.
Môže podľa vás streľba v Handlovej vyprovokovať ďalšiu vlnu politicky motivovaných násilností na Slovensku?
Nechcem maľovať čerta na stenu, ale nepochybne áno. Môže sa nájsť rovnako vyskratovaný jedinec, ktorý sa teraz bude chcieť v mene premiéra pomstiť, a môže z toho vzniknúť veľmi výbušná špirála násilností. Teraz je skutočne mimoriadne dôležité, aby najmä progresívci a mainstreamové médiá pochopili, že to s bičovaním vášní už prepálili. Treba vyzývať ľudí na pokoj.
Verím, že aj parlamentná opozícia si vstúpi do svedomia a prestane s tým, čo robila doteraz. S konštruktívnou prácou to nemalo veľa spoločné. Taktiež verím, že bezpečnostný aparát zareaguje dostatočne rýchlo na to, aby k podobným útokom neprišlo.
Považujete túto udalosť za prelom z hľadiska ďalšieho vnútropolitického vývoja u nás?
Je to veľmi vážna udalosť celoeurópskeho, a pre Slovensko doslova dejinného rozmeru, ktorá ilustruje kam dokáže „progresívna“ nenávisť zájsť. Samozrejme, že zanechá stopy na politickom vývoji.
Za hnutie Republika môžem vyhlásiť, že sme pripravení podať vláde pomocnú ruku pri stabilizovaní situácie v spoločnosti. Chceme pomôcť vrátiť veci do normálu. Politikárčenie bokom. Teraz musíme ako národ držať spolu.
Republika zostavila svoju kandidátnu listinu do európskych volieb nielen z členov vášho hnutia, ale aj z ďalších osobností národnej scény, čím ste naplnili myšlienku spájania sa vlasteneckých síl. Pozitívne to ocenili aj viacerí politickí analytici a politici. Na aký volebný výsledok si trúfate?
Kandidátka zjednotených vlasteneckých síl do Europarlamentu je niečo, na čom sme usilovne pracovali a v čo sme dúfali. Každý kandidát, ktorému srdce bije pre Slovensko dokázal ustúpiť od ega a pristúpiť na kompromis v prospech väčšieho cieľa, ktorým je maximalizovať počet mandátov slovensky cítiacich osobností.
Dokázali sme sa spojiť, aby bol hlas Slovenska ešte silnejší. Silu budeme potrebovať. Pretože je nevyhnutné zastaviť nezmysly, ktoré mnohokrát z Bruselu prichádzajú. Musíme sa postaviť sa za Slovensko, za tradičné hodnoty, za mier a zdravý rozum. Verím, že úspech sa dostaví.
S akým odhodlaním a akými cieľmi idete ako predseda hnutia do svojich druhých eurovolieb, o ktorých sa hovorí, že budú prelomové?
Po piatich rokoch pôsobenia v Európskom parlamente poviem, že je to nielen o odhodlaní. Je to aj o skúsenostiach, ktoré sme spolu s mojím „eurotímom“ za tie roky nadobudli. O spolupráci s politikmi zo štátov EÚ, o spolupráci sdesiatkami politických subjektov, o plánoch nových frakcií.
Republika je spomedzi slovenských politických strán najaktívnejšia v komunikácii so subjektmi v iných členských štátoch. A naše ciele môžu byť tak oveľa väčšie. Spolu, naprieč Európou, sme silnejší a lepšie dokážeme čeliť bruselskému tlaku, ktorý je pre nás neprijateľný a dokážeme presadiť tie veci, ktoré občanom prinesú niečo dobré.
Európsky parlament v doterajšom zložení sa s nami pred eurovoľbami rozlúčil tzv. migračným paktom, ktorý veľká časť európskej politickej scény označuje za diktát globálnych síl a veľkých štátov voči menším štátom únie. Myslíte si, že ak sa po voľbách zmení pomer síl v prospech vlasteneckých strán, je reálne zrušenie tohto paktu?
Už 25 rokov majú v Európskom parlamente „koaličnú väčšinu“ frakcie kresťanských demokratov, socialistova progresívcov. Nový migračný pakt pripravovali niekoľko rokov a my sme naň upozorňovali. Žiaľ, táto väčšina sa nezaprela, veď za začatie rokovaní o tomto pakte hlasovali minulý rok aj poslanci zo Smeru či od liberálov.
Tento protieurópsky migračný pakt napokon definitívne odhlasoval europarlament a apríli tohto roku. Dnes aj slovenská vláda hovorí, že radšej bude platiť pokuty ako prijímať migrantov. Nerozumiem, kde sa stratila suverenita. Nepotrebujeme ani migrantov z tretieho sveta, ani platiť pokuty.
Ničím sme sa predsa neprevinili. Neurobili sme nič zlé. Len chceme rozhodnúť, kto je tu vítaný. Na zakomponovanie tohto migračného paktu majú teraz štáty lehotu dva roky. Takže áno, máme ešte čas tento pakt v europarlamente zrušiť. Ale práve preto tam treba zvoliť zásadových vlastencov, a nie politikov, ktorí svoje názory po voľbách zase raz otočia.
Myslíte si, že nové zloženie europarlamentu môže zmeniť aj súčasný postoj EÚ k vojne na Ukrajine a politike sankcií, ktorá absolútne zlyhala a neprináša výsledky?
Pokiaľ budú mať vlastenci väčšinu, alebo aspoň blokačnú menšinu, tak áno – všetko sa dá zmeniť. Tak, ako sa hlasovalo za sankcie, bude sa hlasovať proti sankciám. Je to len o parlamentnej matematike.
A neporadí si ani skorumpovaná Leyenová, ktorá dodnes nevie vysvetliť vakcinačné kontrakty za miliardy, pričom dnes vypisuje ďalšie „šeky“ na zbrane. Je neprijateľné, aby nás predstavitelia organizácie, ktorá bola založená ako mierový projekt, ťahali do nebezpečenstva. Slováci nechcú vojnu. Slováci chcú mier.
Štvrtá Ficova vláda zastavila dodávky zbraní zo štátu na ukrajinský front, no súkromné slovenské zbrojovky naďalej vyrábajú a dodávajú zbrane a muníciu na ukrajinský front. Niektorí občania na sociálnych sieťach vyslovujú názor, že zbrane do ohnísk vojnových konfliktov ako sú dnes Ukrajina a Gaza, by nemal dodávať nielen štát, ale ani súkromný sektor. Aký máte na to názor?
Naše zbrojovky majú bohatú históriu a právom sú našou výkladnou skriňou. Popravde, súčasnej slovenskej vláde je ľahko aj na európskej úrovni povedať, že nijaké zbrane Zelenskému nepošle, pretože každý vie, že už nemá čo poslať. Všetky poslala minulá poslala minulá vláda na čele s Naďom, Matovičom a Ódorom.
Súkromné dodávky beriem ako „kľučku“ súčasnej vlády, ktorá si môže pred spojencami z logických príčin umyť ruky, ale zároveň cez dotovanú výrobu súkromníkov prúdia produkty do veľkého konfliktu, ktorý je kúsok za našimi hranicami. Myslím, že na naše kvalitné produkty zbrojárskych firiem si vieme nájsť odbyt na oveľa lepších, bezpečnejších miestach.
Nedávno hladinu verejnej mienky na Slovensku rozvírila kontroverzná zbierka Munícia pre Ukrajinu. Mnohí pochybujú o jej autentickosti, keďže mená údajných darcov sú utajené. Ako hodnotíte túto akciu politického mimovládneho sektora?
Zbierka na muníciu je na hrane zákona. Doplním pre ilustráciu príklad „ad absurdum“: ak niekto vyhodnotí, že bojovníci tzv. Islamského štátu sú v práve a bránia sa, má právo financovať nákup nábojov pre nich? Zrejme nie. Bola by v poriadku zbierka na húfnice pre Irán, Sýriu a Rusko? Že nie? Tak čo zbierka na rakety pre brániacu sa Palestínu?
Môžu ľudia len tak svojvoľne financovať zbrane pre niekoho vo svete? Myslím si, že nie. Na to je tu zahranično-politická stratégia štátu, ktorá definuje čo je v súlade s našimi národnými záujmami. Ak raz dodávky zbraní SR nepodporuje, nemôže to hocikto obchádzať. Preto musia obchodníci so zbraňami získať povolenia od ministerstiev a SIS. Nemôžu predávať hocikomu. Chápem potrebu časti občanov pomáhať Ukrajine, ale nech tak robia radšej humanitárne. Nie nákupom zbraní.
Po nástupe novej vlády začalo Slovensko uplatňovať suverénnejšiu politiku Slovenska k Európskej únii ako bývalé vlády za predchádzajúce volebné obdobie. Sme svedkami osočovania Slovenska v EÚ práve v súvislosti s postojmi novej slovenskej garnitúry a snahy uplatňovať politiku na všetky svetové strany. Sme malý štát, môžeme si podľa vás napriek tomu vydobyť vo veľkej únii rešpekt?
Tento rešpekt si môžeme vydobyť. Dokonca po rokoch, čo s nami len zametali, nám istý rešpekt aj patrí. Keď bolo pred pár rokmi niekde spomenuté Slovensko, tak každý len mávol rukou.
Akoby to bol subjekt, ktorého názor nás nemusí zaujímať. Rovnakú tézu opakujú progresívci, keď tvrdia, že nepotrebujeme právo veta, lebo sme malí a nemáme vplyv. S tým nesúhlasím. Mám však obavu. Progresívci hovoria rovno, že Slovensku chcú vziať právomoci.
Väčšie nebezpečenstvo sú tí, ktorí nám hovoria ako suverénne a vlastenecky konajú, ale pritom robia opak na Rade EÚ a aj pri hlasovaniach v europarlamente. To je zneužívanie dôvery ľudí. A tým si rešpekt nezískame. Len opovrhnutie cudzinou, ktorá zavelí „hlasujte ako určíme a doma si hovorte, čo chcete“.
Kde je podľa vás hranica suverenity národných štátov a kompetencií Bruselu? Ste za obmedzenie niektorých doterajších právomocí EÚ smerom k nám?
Kompetencií sme Európskej únii dali za tie roky už dosť. Dnes chcú brať ďalšie. S tým nesúhlasím a dokonca by sme mali mať odvahu hovoriť o tom, ktoré kompetencie si chceme vziať späť.
Netvrdíme to len my. To isté chcú veľké vlastenecké strany v Európe, s ktorými spolupracujemea s ktorými chceme presadiť reformu EÚ naspäť na združenie čisto hospodárskej spolupráce.
Po nedávnych prezidentských voľbách korporátnefirmy represívne zasiahli proti niektorým slovenským celebritám za verejnú podporu úspešného prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, ktorého v druhom kole podporili aj predstavitelia Republiky. Mnohí ľudia v tejto súvislosti hovoria, že takéto konanie nadnárodných spoločností má znaky “korporátneho fašizmu”. Dá sa súhlasiť?
Skúsme sa opýtať protiotázkou: Príde pre podporu Korčoka o peniaze od firiem Koleník, Moravcová, umelci alebo komici? Či podporovať Korčoka bolo v poriadku a potrestaní budú len tí, ktorí ho nevolili?
To je jasné zapájanie sa firiem do politiky a trestanie ľudí za názor. Pritom sa bez hanby zastierajú apolitickosťou. Ako aj všetci tí „nezávislí“ úradníci a novinárky, čo dnes kandidujú za PS. Dvojaký meter! Toto progresívne šialenstvo musí skončiť. Musíme to zastaviť a vrátiť sa k normálnym vzťahom.
Úprimne neželám nič zlé anitým, čo volili iných kandidátov na prezidenta. Nech si žijú ako chcú, každý má právo voliť koho chce. Len by bolo fajn, keby to rešpektoval aj ich tábor a nelynčoval vlastencov za názor ako štvanú zver.
Česká vláda Petra Fialu v spojení s tamojším prezidentom Petrom Pavlom silne pripomína deštruktívne spojenectvo medzi bývalými slovenskými vládami v rokoch 2020 až 2023 a prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Žiaľ, súčasná garnitúra za riekou Moravou je v záujme presadzovania svojej progresívno-liberálnej ideológie ochotná obetovať aj tradične dobré slovensko-české vzťahy, ktoré vedome zhoršuje. Jedným z príkladov je fotografia na sociálnej sieti, kde je česká ministerka obrany v spoločnosti svojho terajšieho poradcu a exministra obrany SR s nápisom “Dezolé a Slovákom vstup zakázaný”. Váš komentár?
Myslím si, že exministrovi obrany, ktorý rozbil rezort na márne kúsky, už voliči vystavili účet. Rovnako nebudem komentovať českú vládu, ktorú kvôli jej „výkonu“ nechce už 90 percent občanov ČR.
Súčasná česká vláda teda reprezentuje záujmy Čechov asi tak, ako reprezentovala Matovičova a Hegerova vláda záujmy Slovákov. Netreba pre zlú vládu odsudzovať celý národ. Nijaký poskok cudzích záujmov nezničí spojenie medzi bežnými ľuďmi. Sme bratské národy, naše tradične dobré vzťahy sú dôležité, a my si ich chceme naďalej udržiavať a pestovať.
Od premiéra Fica ste dostali pozvánku na slávnostný večer pri príležitosti 20. výročia vstupu SR do EÚ. Odmietli ste. Prečo?
Áno, dostal som od premiéra Róberta Fica pozvánku na oslavy EÚ. Pozvanie si veľmi, ale na galavečer som prísť skrátka nemohol. Totiž, keď vidím, čo poschvaľoval aj europarlament na poslednú chvíľu, tak skutočne nemám dôvod oslavovať so šampanským v ruke.
Nie je čo oslavovať, kým budú v EÚ vládnuť progresívci spolu so sociálnymi a kresťanskými demokratmi. Táto „koaličná väčšina“ v Bruseli je zodpovedná za všetky nezmysly, ktoré už roky ničia náš kontinent.
V Republike sme za prospešnú hospodársku spoluprácu. A aj za to, aby mali ľudia mier, slobodu cestovať, pracovať a plniť svoje sny. Ak to však chceme dosiahnuť, nemôžeme oslavovať systém, ktorý už roky nefunguje. Práve naopak, musíme presadiť pozitívnu vlasteneckú zmenu, ktorú náš kontinent tak veľmi potrebuje.
Objednávateľ: REPUBLIKA; Repíkova 18, Nitra; IČO: 31811761
Dodávateľ: Medialis, s.r.o.; Alstrova 94, Bratislava; IČO: 44514891