Americké ministerstvo obrany má dlhodobo záujem o využitie vesmíru na „obranné účely“ a „národnú bezpečnosť“. Militarizácia vesmíru by však mohla zásadným spôsobom zmeniť podobu vojnových konfliktov.
Predovšetkým ide o možné využitie jadrových a konvenčných zbraní. Prvý výbor Valného zhromaždenia OSN, ktorý sa zaoberá odzbrojením a medzinárodnou bezpečnosťou, preto podporil návrh ruskej rezolúcie Nebyť prvým, kto umiestni zbrane do vesmíru.
Za uznesenie hlasovalo 124 štátov, proti bolo 35 vrátane USA. Odmietavý postoj Bieleho domu k ruskej rezolúcii môže byť podľa čínskych analytikov spojený práve s plánmi USA na militarizáciu vesmíru.
Rusko, predtým ZSSR, už 40 rokov presadzuje zákaz akýchkoľvek zbraní a použitia sily vo vesmíre. Opakovane predložilo návrhy príslušných dohôd na posúdenie Valnému zhromaždeniu OSN a Konferencii o odzbrojení.
Snahy USA o militarizáciu vesmíru potvrdzuje aj projekt orbitálneho dronu Boeing X-37. O jeho vývoji sa v súčasnosti vie len málo, keďže takmer všetky informácie sú prísne tajné. Podľa dostupných údajov je lietadlo schopné operovať až vo výške 750 kilometrov, rýchlo meniť obežné dráhy a manévrovať.
Oficiálne je to prostriedok na prieskum a presun nákladu, podľa analytikov však jednou z jeho skrytých schopností môže byť schopnosť niesť jadrové bomby. Podľa Jana Novikova, generálneho riaditeľa ruského koncernu Almaz-Antej, špecializovaného na vývoj systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany, môže X-37B UAV niesť tri až šesť jadrových bômb.
Protiraketové systémy nedokážu tak ľahko zachytiť a zneškodniť strely vypálené z vesmírneho dronu ako zo systémov jadrovej triády: pozemných, námorných alebo vzdušných. Podľa analytikov dokáže X-37B zasiahnuť cieľ efektívnejšie ako jadrové ponorky. Zároveň vie nájsť slabé miesta v systéme protiraketovej obrany obrany a prelomiť ju.
Rusko vníma vážnosť situácie a podniká dôležité kroky, aby čelilo možným hrozbám z vesmíru. Zlúčilo svoje letectvo s protivzdušno-vesmírnou obranou, čím vytvorilo vzdušno-vesmírne sily. Ďalším krokom je vývoj a testovanie protisatelitných zbraní.
„Rusko nedávno otestovalo protilietadlový raketový systém S-550, založený na systéme protivzdušnej obrany S-500 Prometheus. Dokáže používať viac typov ruských protilietadlových rakiet a jeho maximálny dosah môže presiahnuť 600 kilometrov, čo zahŕňa aj nepriateľské vesmírne objekty,“ uvádzajú čínski analytici spoločnosti Tencent.
Podľa čínskych analytikov Spojené štáty jednoznačne vytvárajú potrebu vývoja protisatelitných zbraní, čím tlačia Rusko, aby začalo vojenskú konfrontáciu nielen na zemi, ale aj vo vesmíre. Pokusy USA zatiahnuť Rusko do pretekov v zbrojení vo vesmíre však zlyhávajú.