Daňový raj prežíva netradičnú krízu v oblasti bývania. Monako nemá dostatok pôdy pre 2700 multimilionárov, ktorí sa plánujú presťahovať do krajiny v budúcom desaťročí. A tak predstavilo plán za 2 miliardy dolárov, načrtávajúci schému premeny podmorskej pôdy okolo Monaka na stavebné pozemky.
Obyvateľov Monaka je približne 38-tisíc, zhruba 1 100 z toho sú multimilionári a ich počet každý rok rastie. Štát, len o niečo väčší ako Regent’s Park v Londýne, však už nemá ďalší priestor pre tých, ktorí hľadajú daňové výhody. Keďže však priťahuje svetových boháčov, schválil vládnuci monarcha knieža Albert II. projekt na rozšírenie pobrežia mesta a doplnenie existujúcich 202 hektárov pôdy o ďalších šesť.
To umožní výstavbu 120 luxusných domov, kde sa bude predávať štvorcový meter za viac ako 100-tisíc dolárov – to je oveľa viac ako v rezidenčnom projekte One Hyde Park v Londýne alebo 15 Central Park West na Manhattane. Nová ekologická štvrť Portier Cove vyrastie v blízkosti Casino de Monte-Carlo.
Stavebná firma Bouygues, ktorá má projekt na starosti, sľúbila, že výstavba nebude mať škodlivý vplyv na životné prostredie. Dôležité živočíšne a rastlinné druhy na morskom dne boli premiestnené do novej rezervácie a umelé koralové útesy vytlačené na 3D tlačiarni poskytnú útočisko voľne žijúcim zvieratám.
Edward de Mallet Morgan, partner realitnej spoločnosti Knight Frank, tvrdí, že obrovský dopyt a vážny nedostatok ponuky vystrelili ceny monackých nehnuteľností závratne vysoko. Za milión dolárov si v Monaku možno kúpiť 17 štvorcových metrov v prvotriednej rezidenčnej nehnuteľnosti, čo je menej ako tretina priestoru, ktorý možno kúpiť v Paríži.
Iba 70 apartmánov v Portier Cove bude na predaj, ostatné si nechá developer. A Mallet Morgan priznal, že už aj tak vysoké ceny môžu dovtedy, kým sa projekt dokončí, ešte stúpnuť. Výskum kancelárie Knight Frank ukazuje, že asi 1 220 obyvateľov Monaka má majetok vyšší ako 30 miliónov dolárov.
Mallet Morgan vysvetlil, prečo si väčšina klientov chce kúpiť nehnuteľnosť práve v Monaku: „Svoj súkromný aj obchodný život si chcú nastaviť tak, aby platili minimum daní. Preto je Monako daňové útočisko pre rodiny, podniky a pre tých, ktorým prekáža dedičská daň. Mnohé rodiny po celé generácie rozvíjali svoje bohatstvo a v Monaku nijaká daň, ktorá by zaťažovala jeho odovzdávanie deťom, nie je.“
V Monaku neexistuje ani daň z príjmu fyzických osôb. Spoločnosti založené v Monaku sú oslobodené od daní, ak sa väčšina ich podnikania nachádza v kniežatstve. Aby záujemcovia mohli požiadať o trvalé bydlisko v Monaku, musia si v krajine otvoriť bankový účet a uložiť naň aspoň 500-tisíc eur.
Medzi bohatých a slávnych, ktorí sídlia v Monaku, patria okrem kniežacej rodiny napríklad piloti formuly 1 Lewis Hamilton a Jenson Button či tenisová superstar Novak Djokovič. Veľkým lákadlom pre boháčov je vysoký pocit bezpečia v krajine. Nie je tu potrebná ani ochranka, aj keď ju mnoho bohatých ľudí využíva. Nevýhodou je napríklad cena parkovísk. Najlepšie parkovacie miesto tu možno kúpiť za 500 až 700-tisíc eur.