Porota v Kalifornii prisúdila odškodné vo výške 289 miliónov dolárov (252 miliónov eur) bývalému záhradníkovi, ktorý uviedol, že konečné štádium rakoviny mu spôsobil prípravok na ničenie buriny Roundup, vyrábaný americkým agrochemickým gigantom Monsanto.
Porota sa zhodla na tom, že spoločnosť Monsanto dostatočne nevarovala pred možnými rizikami používania Roundupu. Musí tak vyplatiť spomínané odškodné Dewaynovi Johnsonovi, ktorému bola v roku 2014 vo veku 42 rokov diagnostikovaná rakovina lymfatických uzlín.
Johnson je jedným zo stoviek onkologických pacientov, ktorí žalujú firmu Monsanto. Spomenuté rozhodnutie vytvára potenciálny precedens pre ďalšie súdne prípady proti spoločnosti. Johnsonov prípad bol uprednostnený pred ostatnými, pretože zomiera.
Johnson dáva Roundupu vinu za svoje utrpenie a firmu obvinil zo zatajovania nebezpečných účinkov tohto prípravku na ničenie buriny. Monsanto obvinenia dôrazne odmieta a tvrdí, že herbicíd glyfosát, ktorý prípravok Roundup obsahuje, je bezpečný.
Iný názor má Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá glyfosát už dlhší čas označuje za nebezpečnú karcinogénnu látku. Napriek tomu sa prípravok Roundup aplikujú aj pestovatelia v Európe.
Európska komisia minulý rok podľahla tlaku lobistov koncernu Monsanto a ingorovala snahy aktivistov i časti poslancov Európskeho parlamentu spomenutý prípravok zakázať – naopak, predĺžila platnosť licencie účinnej látky – glyfosátu – o ďalších päť rokov. Europoslanci v októbri 2017 v Štrasburgu schválili nezáväznú rezolúciu požadujúcu úplný zákaz používania látky do roku 2022. Čo najskôr chcú tiež zakázať používanie glyfosátu pred zberom v celej Európe.