Pandémia koronavírusu sa stala predmetom záujmu múzejníkov v Českej republike. V Sliezskom zemskom múzeu v Opave vzniká zbierka rúšok, štítov, obalov od dezinfekcie, fotografií a ďalších exponátov súvisiacich so šírením choroby COVID-19.
Múzeum chce, aby si ľudia aj za sto rokov vedeli predstaviť, čo obyvatelia v regióne počas troch mesiacoch prežívali. „So zbieraním a dokumentáciou sme začali prakticky hneď po vypuknutí pandémie,“ povedala riaditeľka múzea Jana Horáková. Dodala, že nie je na čo čakať. Veci bežnej dennej potreby ľudia po doslúžení vyhadzujú a o nejaký čas už by sa už nemuseli dať zohnať.
„Spomínam si, keď sme v roku 2009 pripravovali výstavu k výročiu Novembra 1989 a chceli pripomenúť niektoré ikonické predmety z obdobia pred ním. Bol problém ich zohnať. Napríklad tuzexové poukážky alebo céčka – všetci ich mali, ale odložil si ich málokto. Preto sme založili túto zbierku. O päťdesiat alebo o sto rokov budú tieto veci pre tých, čo prídu po nás, možno zaujímavé,“ upresnila.
Vzniká tak napríklad reprezentatívna vzorka rúšok ušitých v kraji. „Zo začiatku bol veľký problém ich zohnať, bol po nich veľký dopyt a každý šil pre seba a pre ľudí zo svojho okolia. Je úžasné, ako takmer každý, kto mohol a vedel, a neboli to len ženy, si sadol k šijaciemu stroju a šil. Veľakrát z krásnych látok, strihalo sa oblečenie, bielizeň a vznikli krásne kúsky,“ konštatovala Horáková.
Aj ona sama po dvadsiatich rokoch oprášila šijací stroj. Pre zbierku rúšok oslovila inštitúcie, ktoré ich šili pre domovy seniorov či zdravotnícke zariadenia. Vraví, že sa jej podarilo zohnať desiatky rúšok od tých úplne najjednoduchších až po takmer umelecké diela. Cenné raz budú pre historikov aj spôsoby ich ušitia či použitej úchytky gumičiek a šnúrok.
Kurátori však zbierajú aj štíty, respirátory, obaly od dezinfekciou, zhromažďujú články, fotografie a plagáty, ktoré ohlasovali uzavretie firiem a reštaurácií, aj snímky vyhlášok, opatrení či smerníc.
“Cestovala som po regióne a fotila si bezpečnostné pásky na parkoviskách alebo nápisy na zatvorených reštauráciách. Kolegovia postupujú rovnako. Chystáme sa tiež zaznamenať skúsenosti súčasníkov s pandémiou,“ dodala riaditeľka.
Historici sa budú pýtať ľudí všetkých vekových skupín. „Spýtame sa, čo im pandémie priniesla a čo vzala, alebo ako sa premietla do ich osobného a pracovného života. Aj tieto informácie raz budú veľmi cenné,“ myslí si riaditeľka. Všetky materiály budú súčasťou zbierky novodobých dejín múzea.