Na Slovensku majú najväčší problém nájsť si prácu najmä ľudia po päťdesiatom roku života. Spolu viac ako 95.000 nezamestnaných tvorili ľudia, ktorí najmenej dvanásť mesiacov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie nemali pravidelný príjem alebo nevykonávali samostatne zárobkovú činnosť dlhšie ako šesť mesiacov.
Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Pripomenulo, že problém uplatniť sa na trhu práce majú uchádzači, ktorí sú evidovaní na úradoch práce najmenej dvanásť po sebe nasledujúcich mesiacov. Celkovo ich bolo v prvej polovici tohto roka vyše 67.000.
„Platná legislatíva definuje znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, ktorí môžu byť z rôznych dôvodov znevýhodnení pri snahe uplatniť sa na trhu práce,“ uviedlo mediálne oddelenie ústredia práce.
Ďalšou skupinou boli uchádzači o prácu, ktorí dosiahli nižšie ako stredoškolské odborné vzdelanie (53.149) a ľudia starší ako 50 rokov (46.634). Bariéry pri hľadaní si práce malo podľa ústredia práce aj 9434 mladých pod 26 rokov, ktorí skončili dennú formu štúdia pred menej ako dvomi rokmi a od jej ukončenia nemali pravidelne platené zamestnanie.
Zo štatistík, ktoré vedie Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny takisto vyplýva, že s uplatnením sa na trhu práce malo na Slovensku problém aj viac ako 5100 ľudí so zdravotným postihnutím.
Za nimi nasledujú poberatelia materského alebo rodičovského príspevku, ktorí skončili jeho poberanie menej ako dva roky pred zaradením na úrady práce, prípadne počas dostávania tejto dávky nemali príjem zo zárobkovej činnosti zamestnanca a zo samostatnej zárobkovej činnosti. Dokopy ich bolo 3667.
Najmenší počet – vyše 1200 uchádzačov o zamestnanie – tvorili ľudia, žijúci osamote s jednou alebo viacerými osobami odkázanými na starostlivosť, alebo sa starajú aspoň o jedno dieťa pred skončením povinnej školskej dochádzky.