Na verejnosť prenikla informácia, že v utorok 11. apríla 2017 dvaja príslušníci novozriadeného protiextrémistického oddelenia Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru SR (NAKA) navštívili ústredie Matice slovenskej (MS) na Grösslingovej ulici v Bratislave.
Hľadali predsedu inštitúcie Mariána Tkáča, keďže však nebol prítomný, vyžiadali si stretnutie s tajomníkom Matice a historikom Petrom Mulíkom a riaditeľom Slovenského historického ústavu Matice slovenskej Ivanom Mrvom.
Dôvodom bolo vypočutie vedenia Matice v prípade uverejnenia krátkeho videa s názvom Bez 14. marca s tematikou prvej Slovenskej republiky na webovej stránke MS a na portáli YouTube. NAKA prípad vyšetruje, trestné stíhanie sa zatiaľ nezačalo.
„Môžeme potvrdiť, že príslušníci Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru vykonávali úkony vo vzťahu k právnickej osobe,“ uviedol na margo vyšetrovania predstaviteľov Matice pre RTVS hovorca Prezídia policajného zboru Martin Wäldl.
Hlavnou myšlienkou krátkeho videofilmu, zverejnenom pri príležitosti 78. výročia od vzniku prvej Slovenskej republiky, bola hypotetická otázka, čo by sa stalo, keby sa Slováci vzopreli Hitlerovi a 14. marec 1939 by nebol.
Kým na internete sa video stretlo zväčša s pozitívnym ohlasom, mainstreamové médiá spustili proti Matici slovenskej diskreditačnú kampaň. Do kampane sa aktívne zapojil aj historik Dušan Kováč či riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.
Okrem týchto historikov video verejne odsúdilo aj ministerstvo kultúry a jeho šéf Marek Maďarič. „Nevhodne relativizuje zodpovednosť Slovenského štátu za osud slovenských židov a rovnako nevhodne až absurdne navodzuje dojem, že SNP by vlastne nebolo, keby nevznikol Slovenský štát,“ zhodnotil hovorca rezortu Jozef Bednár.
Matica sa bránila tým, že na videu nepracoval nijaký historik, bolo spracované ako umelecké dielo a ako osvetová vedecko-popularizačná práca. Napriek tomu po kritike MS video z webovej stránky aj z YouTubu odstránila, pričom jeho predstavitelia popreli kuloárne informácie o tom, že sa tak stalo na základe nátlaku ministra Maďariča.
Na návrh ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej parlament schválil zriadenie novej zložky slovenskej polície – protiextrémistické oddelenie NAKA, ktorá je označovaná aj ako „politická polícia“. Prvým objektom jej vyšetrovania bolo nedávne vydanie historických kalendárov o prvom slovenskom prezidentovi Jozefovi Tisovi.
„Zdá sa, že politická polícia svoje portfólio rozšírila, keďže začala sledovať aj videotvorbu. Viem si predstaviť ten medzinárodný mediálny rozruch, keby polícia zasiahla proti ľavicovým extrémistom, tzv. slniečkarom. Slovensko by čakali demarše z Bruselu a Washingtonu. Keďže však ide o národovcov, je všetko v poriadku,“ komentoval pre portál napalete.sk vyšetrovanie vedenia najstaršej ustanovizne Slovákov zo strany NAKA historik Martin Lacko.
„Toto si NAKA dovolila napriek tomu, že Matica je dnes úzko previazaná so SNS, teda s vládnou stranou, ktorá prijatie protiextrémistického zákona podporila hlasovaním v parlamente. Čas ukáže, ako bude toto protislovenské ťaženie pokračovať. Zatiaľ to hodnotím ako zastrašovanie a výstrahu všetkým, ktorí si dovolia predostrieť iný pohľad na dejiny, než majú režimisti typu Stanislava Mičeva či Dušana Kováča,“ zhodnotil Lacko.