Po niekoľkomesačnom cestovaní a dvoch plavbách cez Atlantický oceán 16-ročná švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová cestuje domov v „preplnených vlakoch cez Nemecko”. Napísala to samotná Thunbergová na sociálnej sieti, kde zverejnila aj fotografiu, ako sedí na zemi ICE vlaku v uličke obklopená množstvom svojej batožiny. Informovala o tom agentúra DPA.
Nemecká železničná spoločnosť Deutsche Bahn na sociálnej sieti okamžite zareagovala statusom, v ktorom Grete poďakovala, že cestuje stopercentne ekologickým vlakom. Zároveň však vyvrátila jej tvrdenie o preplnenom vlaku a fotografiu nepriamo označila za zaranžovanú.
„Milá Greta, ďakujeme za podporu našich pracovníkov v boji proti zmene klímy. Potešilo nás, že si cestovala našou súpravou ICE 74, ktorá čerpá 100-percentne zelenú elektrinu. Bylo by však ešte krajšie, keby si priznala, ako priateľsky a kompetentne se o teba staral náš personál v prvej triede,“ píše sa v stanovisku nemeckého železničného dopravcu.
Thunbergová odmieta cestovať letecky, keďže tento druh dopravy “zanecháva výraznú uhlíkovú stopu”. Na klimatický samit OSN, konajúci sa 2. – 15. decembra v španielskej metropole Madrid, cestovala zo Spojených štátov, kde sa zúčastňovala na klimatických protestoch.
Na katamaráne La Vagabonde, ktorý spĺňal jej nároky na takmer nulovú uhlíkovú stopu, sa najprv cez Atlantický oceán priplavila do prístavu portugalského hlavného mesta Lisabon a odtiaľ sa vlakom presunula do Madridu.
Počas samitu sa viackrát prihlásila o slovo a vo svojom príhovore obvinila svetové vlády, že ich postoje ku klimatickej zmene sú len „kreatívnym PR“. Na ceste domov sa Thunbergová v piatok nakrátko zastavila v talianskom Turíne, kde vystúpila na demonštrácii za ochranu klímy.
Svetoznáma aktivistka sa tento týždeň stala najmladším človekom vyhláseným magazínom Time za osobnosť roka. Známou sa stala po tom, ako vlani každý deň protestovala pred švédskym parlamentom, pričom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene. Mladých ľudí na celom svete tým inšpirovala k vlne protestov známych ako „Piatky za budúcnosť“.