Mimoriadne výkonné xenónové lampy by sa mali stať pre Zem novým Slnkom. Nemeckí vedci sa nimi snažia zosilniť slnečné lúče. Ich žiarenie je oveľa silnejšie ako to slnečné, pričom na napájanie lámp slúži práve solárna energia. Cieľom vývoja takéhoto umelého Slnka má byť vytvorenie dostatku energie, aby spolu s ďalšími obnoviteľnými zdrojmi pokrylo väčšinu spotreby.
Zostavené je zo 149 reflektorov a malo by byť až niekoľkokrát silnejšie ako samotné Slnko, aspoň z pozemského pohľadu. Intenzívne žiarenie lámp dokáže vyprodukovať teplotu pohybujúcu sa na úrovni tritisíc stupňov. Vedcom pritom stačí podstatne nižšia teplota.
„Systém funguje ako šošovka. Cez zrkadlá sústredí svetlo do jedného bodu, fungujúceho ako prijímač. Ten absorbuje energiu a ohrieva kvapalinu. Dokážeme zohriať paru, tým môžeme rozhýbať aj turbínu s generátorom a vyrábať elektrinu,“ vysvetľuje využitie systému lámp predstaviteľ kolínskeho Inštitútu solárneho výskumu Bernhard Hoffschmidr.
Lampy sú v podstate zosilňovač slnečnej energie. Na ich napájanie využili vedci aj solárne panely. „Umelé Slnko“ by malo zároveň slúžiť aj ako zásobník energie. „Slnečnú energiu môžeme ukladať niekoľko hodín. Keď potom večer treba viac elektriny, spustíme generátor,“ tvrdí Hoffschmidr.
V tomto roku tvorili obnoviteľné zdroje tretinu všetkej energie vyprodukovanej v Nemecku. Nová technológia by mala tento podiel výrazne zvýšiť. Jeho tvorcovia sa však pri využití neorientujú len na Nemecko. Napríklad v severnej Afrike alebo na Strednom východe by mohla slnečná energia vďaka ich vynálezu pokryť celú spotrebu elektriny.