Nemecko poskytne odškodnenie 12 miliónov eur na pomoc občanom Ruska, ktorí prežili blokádu Leningradu, dnešného Petrohradu, v rokoch 1941- 1944. Toto gesto je “symbolom toho, že si uvedomujeme našu zodpovednosť, ale aj signálom, že takéto niečo by sa nikdy nemalo opakovať,” píše sa v spoločnom vyhlásení ministrov zahraničných vecí Nemecka a Ruska – Heika Maasa a Sergeja Lavrova -, o ktorom informovala agentúra DPA.
Pomocou týchto finančných prostriedkov sa bude modernizovať nemocnica pre vojnových veteránov, v ktorej sa starajú o ešte žijúce obete blokády. Nemecká vláda okrem toho podporuje zriadenie nemecko-ruského centra v Petrohrade. “Sme presvedčení, že táto dobrovoľná akcia zlepší kvalitu života preživších obetí blokády a poslúži historickému zmiereniu obyvateľov oboch krajín ako základu pre naše bilaterálne vzťahy v budúcnosti,” uvádzajú ďalej Maas a Lavrov.
Blokáda Leningradu trvala od 8. septembra 1941 do 27. januára 1944. Na príkaz Adolfa Hitlera mali byť obyvatelia mesta systematicky vyhladovaní. V dôsledku hladu, chladu a chorôb, ale aj ostreľovania zomrel počas obkľúčenia približne milión civilistov, čo bola vtedy tretina obyvateľov Leningradu. Podľa agentúry AFP žije v súčasnom Petrohrade ešte zhruba 86-tisíc ľudí, ktorí prežili jeho obliehanie.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v samostatnom vyhlásení uviedla, že táto iniciatíva je “dôležitá”, no Nemecko by malo odškodniť všetkých, ktorí prežili z obliehanie Leningradu. Pripomenula, že Nemecko predtým zaplatilo každej obeti obliehania židovského pôvodu odškodné v prepočte 2500 eur.
Slávnostná vojenská prehliadka v Petrohrade pri príležitosti 75. výročia skončenia blokády Leningradu: