Hladina Neziderského jazera dosiahla najnižšiu úroveň za posledných niekoľkých desaťročí a hrozí mu úplné vyschnutie. Maďarsko a Rakúsko preto plánujú projekty na záchranu rozsiahlej vodnej plochy vo svojom pohraničí.
Jazero je od roku 2001 súčasťou svetového dedičstva UNESCO, v dôsledku vysokých teplôt a vetra však vysychá. Jeho hladina má v súčasnosti len o štyri centimetre viac ako bola najmenšia nameraná hodnota v roku 2003.
„V horúcom dni sa môže denne odpariť až šesť až sedem milimetrov vody,“ cituje denník Der Standard vodohospodára Christiana Sailera. Podľa rakúskeho denníka je hladina Neziderského jazera 40 centimetrov pod dlhodobým ročným priemerom.
Neziderské jazero prirodzene vysychá približne raz za storočie – naposledy sa to stalo v 60. rokoch 19. storočia. Neskôr sa však prirodzene naplnilo vodou z podzemných prameňov, z riečky Wulka a dažďovou vodou. Jazero s mierne slanou vodou je vyhľadávanou turistickou oblasťou a v jeho okolí sa ročne vyprodukuje 120.000 ton poľnohospodárskych plodín.
Maďarsko a Rakúsko plánujú viacero projektov na záchranu jazera vrátane vybudovania kanála, ktorý má priviesť vodu z Mošonského Dunaja. S tým však nesúhlasia environmentálni aktivisti, ktorí sa obávajú, že akýkoľvek umelý zásah môže urýchliť zánik jazera.
Neziderské jazero leží neďaleko Bratislavy v rakúskej spolkovej krajine Burgenland a Rábsko-mošonsko-šopronskej župe v Maďarska. Má rozlohu 320 kilometrov štvorcových a priemernú hĺbku jeden meter. Maximálna hĺbka je 1,8 metra.