Projekt centralizovanej EÚ pravdepodobne po májových voľbách čaká veľké prekvapenie. V Európskom parlamente môžu po májových voľbách obsadiť euroskeptické a nacionalistické strany až tretinu kresiel. Dokonca aj americkým finančníkom Georgeom Sorosom financované think-tanky panikária a vyzývajú na odmietnutie „populizmu a nacionalizmu“.
Je však pravdepodobné, že vo Francúzsku vyhrá v eurovoľbách Národné zhromaždenie Marine Le Penovej. V Taliansku je zase najvážnejším kandidátom Salviniho Liga, ktorú podporuje viac ako tretina Talianov. V Nemecku naberá na sile AfD a vo Švédsku zasa Švédski demokrati.
Tradične konzervatívna poľská strana PiS môže v eurovoľbách získať až 40-percentnú podporu. Prekvapiť môže aj Slovensko, kde by Kotlebova ĽSNS mohla skončiť druhá. Všetko však záleží od toho, ako dokážu tieto strany zmobilizovať svojich voličov.
Nech voľby do EP dopadnú akokoľvek, je pravdepodobné, že po nich skončí dominancia dvoch silných politických frakcií v Európskom parlamente. Národné sily v europarlamente zrjme zamiešajú karty tak, že nijaká „štandardná“ politická frakcia nebude mať väčšinu.
To znamená, že politika silnej centralizácie EÚ, protiruských sankcií, trestania „problémových“ členských štátov či vítania imigrantov sa v europarlamente bude presadzovať ťažšie. A toho sa politické mimovládky zjavne veľmi obávajú.