Svetom športu od tohtoročnej letnej olympiády stále rezonuje antidopingový škandál. Kým Svetová antidopingová agentúra (WADA) na ruských športovcov bez váhania aplikovala princíp kolektívnej viny, pri iných krajinách už o prísnosti nemôže byť ani reči. Princíp dvojakého metra sa tak udomácňuje aj v oblasti, kde odjakživa platila férovosť a rozhodovali len výkony.
Keď sa nórsky bežec na lyžiach Martin Johnsrud Sundby za štyri roky vypracoval z priemerného športovca na svetový fenomén, za jediný recept na úspech označil tvrdý tréning. Závratná kariéra „stroja“, ako výnimočného nórskeho lyžiara označovali, sa však pred pár mesiacmi skončila fiaskom.
Po zistení, že bral liek proti astme Ventolin, obsahujúci zakázanú látku, prišlo obvinenie z dopingu. Vzápätí sa na severe Škandinávskeho polostrova prevalil škandál: nórsky televízny kanál TV2 priniesol informáciu, že inhalátor proti astme Nórska federácia lyžiarskeho športu masovo odporúčala aj zdravým reprezentantom. Odvolával sa pritom na samotných lyžiarov, ktorí si však neželali zverejniť svoju identitu.
Nórski pretekári s inhalátormi boli podozriví aj poľskej lyžiarke Justyne Kowalczykovej, ktorá sa v rozhovore pre Gazetu Wyborcza začiatkom augusta pozastavila nad tým, ako je možné, že „v krajine s takým čistým vzduchom trpí na astmu množstvo mladých ľudí“.
Šéf nórskej reprezentácie obhajoval odporúčanie lieku reprezentantom tvrdením, že inhalátory nielen liečia samotné ochorenie, ale pôsobia aj preventívne a v neposlednom rade čistia dýchacie cesty. Médiá presviedčal, že predsa „nie je jednoduché určiť, kto je zdravý a kto nie“.
Fínsky odporca dopingu Timo Seppälä však nórske metódy jednoznačne odsudzuje: „Nie je dokázané, že lieky proti astme môžu na zdravých ľudí pôsobiť preventívne. Práve naopak – mohli by vyvolať infekciu dýchacích ciest a v konečnom dôsledku aj zapríčiniť vznik astmy.“
Oficiálne povolenie na užívanie lieku proti astme s obsahom zakázaného salbutamolu dostala v roku 2009 od Medzinárodnej lyžiarskej federácie aj šesťnásobná olympijská víťazka Marit Bjorgen. Kauza vlečúca sa niekoľko mesiacov tak vrhá tieň nielen na všetkých nórskych lyžiarskych reprezentantov, ale aj na blížiace sa majstrovstvá sveta vo fínskom Lahti.
Rok 2016 sa do športového kalendára podľa všetkého zapíše s prívlastkom dopingový. Nórsko pritom patrí ku krajinám, ktoré ostro vystupujú proti Rusku a obviňujú ho zo štátom riadeného dopingu. V prvom rade by si však malo pozametať pred vlastným prahom.