Nórska vláda sa oficiálne ospravedlnila nórskym ženám, ktoré sa po 2. svetovej vojne stali terčom úradných represálií za to, že mali intímny vzťah s nemeckými vojakmi počas nacistickej okupácie tejto škandinávskej krajiny. Podľa odhadov nórskeho Strediska pre výskum holokaustu a náboženských menšín (HL-senteret) malo počas 2. svetovej vojny intímny vzťah s nemeckými vojakmi 30-tisíc až 50-tisíc Nórok, prezývaných „nemecké dievčatá“.
Mnohé z nich čelili po oslobodení od nacistickej okupácie v roku 1945 zo strany domácich úradov odvetným opatreniam, medzi ktorými bolo nezákonné zatýkanie, väznenie, odmietanie práce či zbavovanie občianstva.
„Mladé nórske dievčatá a ženy, ktoré mali vzťah s nemeckými vojakmi alebo boli z toho iba podozrivé, sa stali obeťami nedôstojného zaobchádzania. Dnes sa im za to v mene vlády chcem ospravedlniť,“ vyhlásila nórska premiérka Erna Solbergová pri príležitosti 70. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv Valným zhromaždením OSN. Veľká časť žien, ktorých sa ospravedlnenie týka, dnes však už nežije.
Nórsko, neutrálnu krajinu, do ktorej nacisti vtrhli 9. apríla 1940, okupovalo vyše 300-tisíc nemeckých vojakov. „Nemožno povedať, že ženy, ktoré mali osobné vzťahy s nemeckými vojakmi, pomáhali aj vojnovému úsiliu Nemecka. Ich zločinom bolo porušenie nepísaných pravidiel a morálnych noriem. Boli však za to trestané tvrdšie než tí, ktorí z vojny ťažili,“ uviedla nórska historička a riaditeľka HL-senteret Guri Hjeltnesová.
Nijaký z odhadovaných 28 nórskych mužov, ktorí sa počas vojny oženili s nemeckými ženami, však nebol z krajiny neskôr vyhostený ani mu nebolo odobrané občianstvo, podotkla historička. V roku 2000 sa Oslo oficiálne ospravedlnilo aj približne 12-tisíc deťom narodeným nórskym matkám a nemeckým vojakom, ktoré sa taktiež počas svojho života stretávali s represáliami.
Pred prenasledovaním ušla z Nórska do Švédska aj matka známej popovej speváčky Annifrid Lyngstadovej zo skupiny ABBA, ktorú počas 2. svetovej vojny splodila s nemeckým vojakom. Speváčka v dospelom veku otca v Nemecku vyhľadala, ale z jeho chladnej reakcie pri osobnom stretnutí zostala sklamaná.