Vznikajúca nemecká vláda by mohla mať hneď na začiatku problém dohodnúť sa na spoločnej stratégii vo vzťahu k Rusku. Dôvodom je aj plynovod Nord Stream 2 (Severný prúd 2). Pri rozhovoroch o vzniku novej vlády pritom doteraz nehrala zahraničná politika takmer nijakú úlohu.
Sociálni demokrati (SPD), Zelení a liberálni Slobodní demokrati (FDP) sa zatiaľ sústredili na témy, ktoré sú pre nich zásadné: na daňovú a klimatickú politiku. Zmena prišla s najnovšou požiadavkou Zelených.
Ich spolupredsedníčka Annalena Baerbocková trvá na tom, aby plynovod Nord Stream 2 nebol vôbec spustený. Projekt, ktorý má ročne dopraviť z Ruska do Nemecka a potom ďalej do Európy 55 miliárd kubických metrov zemného plynu, bol dokončený pred niekoľkými týždňami.
Baerbockovej prekáža, že prevádzkovateľ projektu je zhodný s dodávateľom plynu. V prípade Nord Stream 2 pripadá spomínaná dvojúloha ruskému energetickému koncernu Gazprom. „Ak je to jeden koncern, nesmie byť udelené povolenie na prevádzku,“ uviedla politička. Odvoláva sa pritom na energetickú smernicu EÚ.
Je presvedčená, že Rusko by mohlo začať Nemecko vydierať. Ruský prezident Vladimir Putin podľa nej „hrá poker“ s cenami za energie a vyvíja tlak, aby bolo povolenie na prevádzku plynovodu udelené čo najrýchlejšie.
Nedávno sa objavili správy, že Moskva požiadala Berlín, aby nemecká sieťová agentúra udelila projektu povolenie pred pôvodným najskorším termínom, 8. januárom 2022. Predmetom súčasného schvaľovania je práve otázka, či je v projekte všetko v súlade so smernicami únie.
Žiadosť oficiálne podala spoločnosť Nord Stream 2 AG so sídlom vo švajčiarskom Zugu. Jej väčšinovým vlastníkom je však koncern Gazprom, ktorý je zároveň dodávateľom plynu. S odmietavým postojom k plynovodu by však Baerbocková nemusela pochodiť u sociálnych demokratov Olafa Scholzeho.
SPD, podobne ako odchádzajúca kancelárka Angela Merkelová, totiž dokončenie plynovodu vždy podporovala, a to aj napriek odporu USA a najbližších partnerov v únii na čele s Francúzskom.
Vplyvní nemeckí sociálni demokrati sú presvedčení, že výhrady k projektu sú „ideologicky vyhrotené“. Rusko by totiž aj vďaka Nord Streamu 2 mohlo okamžite dodávať viac plynu do Európy. Na potrubí už prebiehajú technické skúšky.
Debaty o ruskom plynovode môžu v rámci vznikajúcej koaličnej vlády predznamenávať aj zásadnejšie odlišnosti vo vzťahu k Rusku. Kým SPD zdôrazňuje, že „treba zostať s Moskvou v kontakte a ponechať si otvorené všetky komunikačné kanály“, Zelení sú oveľa radikálnejší.
Chcú, aby budúca nemecká vláda zaujala kritickejší postoj nielen vo vzťahu k Rusku, ale napríklad aj k Číne. Nie je vylúčené, že Zelení budú chcieť v budúcej vláde obsadiť práve kreslo ministra zahraničných vecí.