Približne 60 percent konzumovaného mäsa nebude v roku 2040 pochádzať zo zvierat, ale pôjde o rastlinné náhrady alebo umelo vypestované mäso. Podľa prognóz by sa dovtedy mala výrazne zlepšiť chuť vegánskych jedál aj mäsa zo skúmavky.
„Živočíšny priemysel funguje v obrovskom meradle a mnohí to vnímajú ako zbytočné zlo. Výhody kultivovaného mäsa a vegánskych náhrad postupne prevážia nad konvenčne produkovaným mäsom,“ píše sa v správe globálnej poradenskej spoločnosti AT Kearney.
Konvenčný mäsový priemysel ročne vyprodukuje miliardy zvierat a jeho ročný obrat dosahuje trilión dolárov. Má to však obrovské dôsledky na životné prostredie, a to od emisií spôsobujúcich klimatické zmeny až po znečistenie poľnohospodárskej pôdy, vodných tokov a oceánov.
Správa odhaduje, že v roku 2040 bude 35 percent všetkého mäsa umele vypestovaného a 25 percent budú tvoriť jeho vegánske náhrady. Alternatívy konvenčného mäsa budú navyše oveľa lepšie a efektívnejšie ako teraz. Spoločnosti používajúce rastlinné ingrediencie na vytvorenie náhrad živočíšnej stravy sa rýchlo rozvíjajú.
Firmy do vývoja vegánskych produktov investovali podľa odhadov minimálne miliardu dolárov. Iné spoločnosti zase pracujú na pestovaní mäsových buniek, aby mohli produkovať skutočné mäso bez potreby chovať a zabíjať zvieratá. Aj keď sa takéto produkty zatiaľ nedostali k spotrebiteľom, AT Kearney predpokladá, že v dlhodobom horizonte budú dominovať, keďže na rozdiel od rastlinných náhrad reprodukujú chuť konvenčného mäsa.
Ľudia sa čoraz častejšie prikláňajú k vegetariánskemu a vegánskemu životnému štýlu. Pre vášnivých spotrebiteľov mäsa predpokladaný nárast kultivovaného mäsa znamená, že budú mať stravu, na ktorú sú zvyknutí, ale bez negatívnych dôsledkov na životné prostredie a zvieratá.