Celý svet sleduje boj o život britského chlapčeka Alfieho Evansa (narodeného 9. mája 2016), ktorého britská justícia na žiadosť liverpoolskej Nemocnice Aldera Heya odsúdila na smrť bez ohľadu na prosby rodičov. Alfie sa narodil ako zdravé dieťa. Náhla zmena nastala v piatom mesiaci jeho života, keď začal postupne upadať do „polovegetatívneho stavu”.
Ten bol dôsledkom degeneratívnej neurologickej choroby, ktorú lekári nie sú schopní s určitosťou identifikovať. Alfie však nie je mozgovo mŕtvy a reaguje na väčšinu podnetov. Aj tak však britskí lekári hovoria o Alfiem ako o beznádejnom prípade.
Súd Alfiemu neposkytol šancu skúsiť liečbu v Taliansku, pretože jeho prevoz je vraj riskantný, zatiaľčo smrť chemickým udusením je vraj “v najlepšom záujme dieťaťa”. Alfieho rodičia, 21-ročný Tom Evans a 20-ročná Kate Jamesová, chceli syna vziať do Detskej nemocnice Dieťaťa Ježiša v Ríme, spravovanej Vatikánom.
Taliansko je pripravené prijať ho do krajiny a poskytnúť mu liečbu. Šéfka nemocnice Mariella Enocová oznámila, že talianske ministerstvo obrany má pripravené lietadlo na prevoz Alfieho do Talianska, ak mu to bude umožnené. Enocová dokonca odcestovala do Liverpoolu, aby sa osobne pokúsila ovplyvniť situáciu v prospech rodičov a ich dieťaťa.
Alfie Evans mal byť na základe rozhodnutia sudcu Anthonyho Haydena 23. apríla o 13. hodine odpojený od prístrojov. V poslednej chvíli chlapčekovi Taliansko udelilo talianske občianstvo v zrýchlenom konaní s nádejou, že nemocnica v Liverpoole ho uvoľní a umožní jeho prevoz do Ríma. Odpojenie Alfieho a podávanie liekov na zabezpečenie “pokojného odchodu zo sveta” tak bolo odložené na neurčito. O pár hodín však prišla smutná správa: lekári napokon predsa začali s procesom skončenia jeho života a odpojili ho od prístrojov na podporu života.
Aj po tomto kroku však chlapček ďalej žije a sám dýcha, hoci lekári tvrdili, že bez pomoci prístrojov neprežije ani pár minút. Rodičia spočiatku zo zúfalstva chlapčekovi podávali dýchanie z úst do úst pre prísun aspoň minima kyslíka a doslova bojovali s personálom personálom o možnosť uhasiť smäd svojmu dieťaťu a podávať mu výživu, aby neumrel vyhladovaním.
Sudca Anthony Hayden, ktorý za posledné mesiace niekoľkokrát potvrdil svoj rozsudok nad 23-mesačným Alfiem Evansom, je v britskej právnickej komunite popredným podporovateľom rodičovstva homosexuálnych párov a tiež aktivistom za eutanáziu. Hayden je tiež členom LGBTI skupiny The Bar Lesbian and Gay Group (BLAGG) a hlavným spoluautorom knihy, ktorá propaguje homosexuálne vzťahy a považuje takéto vzťahy za vhodné prostredie pre uplatňovanie práv detí a ich výchovu.
Spomínaná kniha s názvom Children and Same Sex Families (Deti a homosexuálne rodiny) je právnickou brožúrkou zaoberajúcou sa poradenstvom pri “homorodičovstve”, adopciách, detských právach a podobne.
Rodičia a právnici opätovne apelovali na súd s nádejou, že svoje rozhodnutie zmení a umožní prevoz dieťaťa do talianskej nemocnice. Sudca Anthony Hayden však reagoval vyhlásením, že “toto je posledná kapitola života tohto dieťaťa,” vyhlásil sudca a požiadal právnych zástupcov rodiny, aby o Alfiem nehovorili ako o “ľudskej bytosti”. Podľa neho sú to len “emotívne slová”.
Za záchranu dieťaťa napriek tomu ďalej loboval predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani, poľský prezident Andrzej Duda a ďalší európski politici. Prípad nenechal chladným ani pápeža Františka, ktorý sa verejne pomodlil za Alfieho a ďalších pacientov trpiacich vážnymi ochoreniami. František viackrát apeloval, aby chlapca nechali nažive, a vyhlásil, že iba Boh môže rozhodnúť, kto zomrie. Na sociálnych sieťach sa šírili výzvy ako “Nadýchni sa za Alfieho” a výzvy na modlitby za jeho záchranu.
Snahy zachrániť dieťa však napokon neboli úspešné, pretože posledný odvolací súd pod vedením sudcu Lorda McFarlana zamietol obe žiadosti rodičov o povolenie na prevoz do Talianska prostredníctvom pohotovostného vrtuľníka, ktorý už dva dni s personálom čaká pri nemocnici. Alfie Evans sa nesmie ísť liečiť do akéhokoľvek iného zariadenia, musí mu byť odpojený ventilátor, ktorý mu pomáhal dýchať a rodičia si ho nesmú vziať ani domov. Musí zostať v nemocničnej izbe a čakať na smrť.
Izbu strážia desiatky policajtov, pričom polícia zverejnila varovanie, že ktokoľvek bude akýmkoľvek spôsobom ohrozovať nemocničný personál, bude čeliť zatknutiu a vzatiu do väzby. Pred nemocnicou totiž protestujú stovky ľudí a mnohí majú so sebou aj kyslíkové masky, ktoré chceli k rodičom dieťaťa prepašovať.