Inštitút zdravotnej politiky (IZP), analytický a poradenský útvarom ministerstva zdravotníctva v marci predpovedal, že novým koronavírusom sa nakazí až desať percent slovenskej populácie, teda okolo pol milióna ľudí. O 14 dní neskôr už odborníci z inštitútu svoju katastrofickú predpoveď zredukovali na 170-tisíc osôb. Malo ísť o celkový počet nakazených do začiatku júla.
Podľa najnovšej štúdie IZP, ktorú predstavil jeho šéf Martin Smatana, sa však koronavírusom na Slovensku nakazí podstatne menej ľudí – na vrchole epidémie očakávajú len približne 5000 nakazených, v optimálnom prípade ešte menej. To je stonásobne menej, ako bola pôvodná predpoveď.
Vývoj epidémie a najnovšie predpovede tak potvrdzujú, že úvahy premiéra Igora Matoviča o tzv. blackoute, čiže “vypnutí štátu” v podobe niekoľkotýždňového výnimočného stavu, počas ktorého by sa úplne zastavil život, sa dnes ukazujú ako absolútne neprimerané.
Podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky by sa pri dvojmesačnom lockdowne ekonomická aktivita v 2. kvartáli mohla prepadnúť až o 50 percent. „To by spôsobilo existenčné problémy veľkej časti domácností, ktoré by vláda nedokázala kompenzovať vzhľadom na veľký prepad daňových príjmov,“ tvrdia odborníci z inštitútu.
“Ak sa podarí udržať súčasnú úroveň výsledkov, zavedú sa cielené opatrenia pre rizikové a ohrozené skupiny a dokončí sa cielené testovanie, Slovensko môže pri prísnom dodržiavaní hygienických štandardov pristúpiť k postupnému uvoľňovaniu opatrení,” pripúšťa Smatana.