Myšlienka osadenia pamätníka Ľudovíta Štúra sa v Štúrove objavila už pred viac ako dvoma desaťročiami. Stavebné povolenie sa podarilo získať v januári tohto roka, po viac ako štvorročnej snahe miestneho odboru Matice slovenskej.
Osadenie Štúrovej busty sa stretlo u mnohých obyvateľov mesta maďarskej národnosti s nevôľou. Neznámi páchatelia nasprejovali na budovu Matice slovenskej anglický nápis „This is Párkány“ (toto je Párkány), čo je maďarské pomenovanie Štúrova.
Otvorený protislovenský šovinizmus Maďarmi ovládaného zastupiteľstva mesta nesúceho Štúrovo meno sa prejavil nesúhlasom jeho poslancov s umiestnením pamätníka na dunajskom nábreží. Mestské zastupiteľstvo dokonca vo svojom uznesení zámer osadiť pamätník označilo za “necitlivý zásah do pokojného a mierového spolunažívania Maďarov a Slovákov na území mesta”.
Deň pred slávnostným odhalením busty sa pred ňou konalo aj protestné zhromaždenie, ktoré zorganizovala Strana maďarskej koalície. Účastníkov odhalenia pamätníka “vítal” aj takmer desaťmetrový transparent zavesený na Moste Márie Valérie, podľa ktorého slávnostné odhalenie busty “ponížilo Štúra”.
Predseda Miestneho odboru Matice Slovenskej v Štúrove Jaroslav Janok uviedol, že pamätník až do jeho slávnostného odhalenia pravidelne kontrolovali dobrovoľné hliadky i mestská polícia. Názory, podľa ktorých mal byť pamätník osadený na inom mieste nepokladá za podstatné.
„Podľa mňa toto je najlepšie mesto, ktoré sa dá pre takéto slávnostné podujatie za daných podmienok pripraviť v Štúrove. Je to využitý priestor, ktorý nám bol za určitých podmienok sprístupnený a mohli sme tu postaviť pamätník Ľudovítovi Štúrovi.